Kako kofein utiče na raspoloženje?

Kofein sužava krvne sudove u mozgu

06.01.2023. 05:00
  • Podijeli:
Kafa_Pixabay.jpg Foto: Foto: Pixabay

Drugi nervi su povezani sa sklopovima koji upravljaju raspoloženjem, što pomaže u objašnjenju zašto iscrpljenost nije baš sretan osjećaj.

Da bismo očistili maglu adenozina i osjetili se napunjeni, jednostavno moramo prestati raditi, pronaći neko mirno mjesto i utonuti u san.

Kada se probudimo, ti receptori će ponovo biti čisti i nervi će se aktivirati punim kapacitetom, barem dok se još jednom ne začepe adenozinom.

Kofein se zadržava oko tih receptora, otežavajući adenozinu da klizi nazad.

U roku od dva sata nakon što ste progutali šoljicu kafe, koncentracija kofeina će dostići vrhunac u mozgu, dajući vašem raspoloženju da zuji i pomažući vašim mišićima da se osećaju manje teška. Također sužava krvne sudove u mozgu.

Pa zašto nas kofein čini ne samo budnim, već i punim energije?

Dopuštajući određenim nervima u mozgu da nastave da pucaju relativno brzim tempom, mi zapravo govorimo drugim krugovima – poput onih povezanih sa hipofizom – da se dešava nešto uzbudljivo.

Odnosno, reagira oslobađanjem epinefrina, hormona koji stvara odgovore koji nam mogu biti potrebni u trenucima stresa ili opasnosti.

Srce nam kuca malo brže, zjenice se šire, krv se preusmjerava u mišiće, a uskladišteni ugljikohidrati se oslobađaju iz jetre.

Da li je kofein opasan?

U stvari, mala količina kofeina može čak imati nekoliko malih, ali ne beznačajnih prednosti, uključujući prevenciju srčanih bolesti, pomoć mišićima da sagorijevaju kalorije, a možda čak i povećati vaše šanse za duži život.

Ipak, budite upozoreni: čak i navika konzumiranja šolje na dan može proizvesti fizičku zavisnost koja kažnjava povlačenje glavoboljom, letargijom i razdražljivošću.

Ako imate naviku koja prelazi nekoliko šoljica dnevno, ili uključuje dodavanje gomile šećera ili drugih aditiva u vašu ishranu, može brzo eliminisati te prednosti.

Zatim, tu je i činjenica da adenozin zapravo čini uslugu vašem tijelu, pripremajući vas za potrebnu količinu sna koja će vam trebati da očistite mozak i popravite tijelo.

Za trudnice, konzumacija bilo koje količine kofeina također predstavlja mogućnost rizika, ovisno o tome koga pitate.

Kofein ima smrtonosnu dozu, a smrtni slučajevi su prijavljeni u koncentracijama od oko 80 do 100 mikrograma kofeina po mililitru krvi.

Bilo bi potrebno konzumirati oko 10 grama čistog kofeina da biste primili ovu količinu kofeina, nešto što je teško izdržati samo na kafi.

Ali to nije nezamislivo sa kristalnim oblicima koncentriranog kofeina u obliku praha ili pilula, za koje se smatra da su igrali ulogu u malom broju zabilježenih smrtnih slučajeva u prošlosti.

Zato uživajte u toj jutarnjoj šoljici ili dvije soka za buđenje, a možda idite u krevet malo ranije da biste dobili maksimum i od sna i od kofeina.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()