Ozbiljno ugrožava vašu bezbjednost: Ovo je greška koju mnogi prave prilikom izbora lozinki

Ovo ponašanje je opasno zato što izlaže korisnike kompromitovanju i krađi podataka i drugim bezbjednosnim rizicima.

12.06.2024. 22:02
  • Podijeli:
lozinka, password 12345 - shutterstock-662f99701d18d.webp Foto: Shutterstock

Živjeti u svijetu bez lozinki bi bilo lijepo, ali ta budućnost je još uvijek daleko. Sertifikati, biometrija i pristupni ključevi ih polako zamjenjuju, ali lozinke se i dalje koriste kao rezerva i ostaju primarni metod autentifikacije za mnoge ljude.

Bitdefenderov izvještaj o procjeni sajber bezbjednosti korisnika za 2024. otkriva da 37% ispitanika priznaje da i dalje zapisuje svoje lozinke. Pored toga, 18,7% koristi istu lozinku za tri ili više naloga, dok 15,8% koristi istu lozinku za najmanje dva naloga.

Ovo ponašanje je opasno zato što izlaže korisnike kompromitovanju i krađi podataka i drugim bezbjednosnim rizicima.

S druge strane, situacija se poboljšava na drugim frontovima. Oko 22,9% ispitanika koristi menadžer lozinki, koji je mnogo bolji i sigurniji izbor od veb pretraživača. 17,3% korisnika se oslanja na funkciju automatskog popunjavanja svog pretraživača, a 14,4% koristi opcije automatskog popunjavanja operativnog sistema.

Ipak, čini se da postoje značajne razlike od zemlje do zemlje.

Italija, na primjer, prednjači u rizičnom ponašanju, pri čemu skoro polovina ispitanika (41%) zapisuje svoje lozinke. Korisnici u Njemačkoj i Australiji češće od drugih koriste istu lozinku za više naloga.

Korisnici iz SAD imaju uravnoteženiji pristup, sa nešto većom upotrebom menadžera lozinki u poređenju sa globalnim prosjekom.

Kada je riječ o upotrebi funkcija automatskog popunjavanja pretraživača, one su najpopularnije u Francuskoj, a najmanje korišćene u Velikoj Britaniji.

Ovi podaci govore da iako se ljudi i dalje u velikoj mjeri oslanjaju na zastarjele i nesigurne metode postupanja sa lozinkama, upotreba menadžera lozinki i bezbjednih opcija automatskog popunjavanja su u porastu.

Ogroman broj kršenja bezbjednosti podataka trebalo bi sve da natjera da razmisle kako koriste lozinke i šta zapravo rade nakon što su lozinke kompromitovane.

Ako se iz ovih podataka može izvući jedan zaključak, to je da moramo koristiti duge, jedinstvene lozinke, i još bolje, menadžere lozinki. Većina onlajn servisa će postati žrtva kompromitovanja podataka, i to nije pitanje "ako", već "kada". Nema razloga da žrtvujemo niz svojih naloga jer koristimo istu lozinku iznova i iznova.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()