Naučnici počinju testirati lijek koji bi mogao potaći rast novih zuba

Revolucionarno

03.06.2024. 22:17
  • Podijeli:
shutterstock_177327761 grickanje noktiju, nokti, zubi, bakterije-65436e4ca2ba4.webp Foto: shutterstock

Prije manje od godinu japanski naučnici s Instituta za medicinska istraživanja Kitano bolnice u Osaki, objavili su zanimljivu vijest da su pronašli lijek, odnosno metodu kojom se sprečava aktivnost specifičnog gena USAG-1 i tako potiče rast novih zuba bez obzira na dob.

Bez nuspojava
Prva klinička istraživanja na miševima i tvorovima dala su vrlo obećavajuće rezultate, drugim riječima, naučnici su na ovaj način uspjeli na pokusnim životinjama uzgojiti nove zube na potpuno prirodan način i bez ikakvih nuspojava. Većini sisara jednom izgubljeni zubi ne rastu ponovno, no u životinjskom svijetu postoje primjeri obnavljanja zuba, pa tako morski psi dobivaju novi set zuba skoro na mjesečnoj bazi, a krokodilima za njihovog dugog vijeka koji se može protegnuti i do sto godina, naraste nebrojeno novih zuba.

Iako je prošlogodišnja vijest zvučala prilično senzacionalno, testiranja na ljudima doimala su se prilično dalekom budućnošću. No revni i uporni japanski naučnici su ovih dana upravo to najavili. Između septembra ove godine i avgusta 2025. novim će lijekom tretirati 30 muškaraca između 30 i 64 godine starosti kojima nedostaje barem jedan kutnjak.

Napredak u istaživanjima
Nakon što ovo testiranje završi, japanski naučnici probat će lijek na pacijentima između dvije i 7 godina, djeci koja imaju hipodonciju, odnosno urođeni nedostatak zuba. Ovaj problem nije zanemariv, podaci sugeriraju da djelimični urođeni nedostatak zuba pogađa svako stoto dijete.

Vođa stručnog tima molekularni biolog Katsu Takahaši (Takahashi) bavi se ovim problemom od kad je diplomirao, gotovo punih 20 godina i dosadašnji napredak u istraživanjima daje mu za pravo da može reći da će u skoroj budućnosti svi ljudi bez obzira na dob, novim lijekom moći dobiti novi prirodni zub.

Potencijalno revolucionarni lijek za rast novih zuba mogao bi postati komercijalno dostupan oko 2030. godine, piše Novi list.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()