U proteklih 50 godina u ekstremnim vremenskim uvjetima život izgubila dva miliona ljudi

Organizacija navodi i da su poboljšana rana upozorenja i koordinisano upravljanje katastrofama smanjili broj ljudskih žrtava u posljednjih 50 godina

23.05.2023. 22:00
  • Podijeli:
poplave Hrvatska Kostajnica foto Igor Soban:PIXSELL-646539dbd3d18.webp Foto: Igor Soban/PIXSELL

Ekstremni vremenski i klimatski događaji širom svijeta ubili su više od dva miliona ljudi i prouzrokovali ekonomsku štetu od 4,3 biliona dolara u posljednjih pola vijeka, objavila je u ponedjeljak agencija Ujedinjenih nacija.

U saopćenju za javnost Svjetska meteorološka organizacija (WMO) je navela da je od 1970. do 2021. prijavljeno ukupno 11.778 vremenskih, klimatskih i vodenih događaja i da se više od 90 posto prijavljenih smrtnih slučajeva u svijetu dogodilo u zemljama u razvoju.

Organizacija navodi i da su poboljšana rana upozorenja i koordinisano upravljanje katastrofama smanjili broj ljudskih žrtava u posljednjih 50 godina.

U izvještaju se navodi da su SAD zabilježila 1,7 biliona dolara, ili 39 posto globalnih gubitaka.

"Međutim, najmanje razvijene zemlje i male ostrvske države u razvoju pretrpile su neproporcionalno visoke troškove u odnosu na veličinu njihovih ekonomija", navode iz WMO.

Izvještaj je objavljen povodom Svjetskog meteorološkog kongresa da bi se omogućilo da usluge ranog upozorenja stignu do svih na Zemlji do kraja 2027. godine.

"Najugroženije zajednice, nažalost, snose najveći teret vremenskih, klimatskih i opasnosti povezanih s vodom", rekao je generalni sekretar WMO-a Petteri Taalas.

Navodi se da ukupan broj poginulih od 22.608 u 2020. i 2021. godini pokazuje pad mortaliteta u odnosu na godišnji prosjek prethodnih 10 godina. Ipak, ekonomski gubici su se povećali, a za to su uglavnom odgovorne oluje.

"Ekstremne temperature bile su vodeći uzrok prijavljenih smrtnih slučajeva, a poplave su vodeći uzrok ekonomskih gubitaka", dodaje se u izvještaju.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()