Zvizdić: BiH nije 'savezna država', niti 'sastavljena država', nego međunarodno priznata država

Naglasio je da Bosna i Hercegovina nije "savezna država", niti "sastavljena država"

02.07.2023. 15:20
  • Podijeli:
Denis-Zvizdic_foto_FB-63b7cd0a8f59f.webp Foto: Facebook

Otkako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine sintagmu "zajedničke institucije" proglasio neustavnom i nedozvoljenom, antidržavni orijentirani političari, pa čak i pojedini predstavnici međunarodne zajednice, počinju koristiti još jednu antiustavnu sintagmu "savezna država", upozorio je danas, 2. jula, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić.

"Namjera bosnofobičnih političara iz bh. entiteta RS je jasna, a kada su u pitanju predstavnici međunarodne zajednice, nadam se da je riječ o lapsusu. Ako nije lapsus linguae, onda upozoravam da se takva sintagma odmah prestane koristiti", napisao je Zvizdić na zvaničnom Facebook profilu.

Naglasio je da Bosna i Hercegovina nije "savezna država", niti "sastavljena država", nego je BiH međunarodno priznata i samostalna država sa svojim teritorijalnim integritetom, suverenitetom, političkom nezavisnošću i međunarodnopravnim subjektivitetom.

"Imajući u vidu raniju praksu međunarodne zajednice u 'izjednačavanju krivice i pravljenju vještačke ravnoteže', a što je često bilo u suprotnosti sa načelima međunarodnog i domaćeg zakonodavstva, pozivam Ured visokog predstavnika (OHR) da ne primjenjuje taj i takav princip u procesu rješavanja pitanja državne imovine, i da zakon o državnoj imovini ne povezuje sa bilo kojim drugim pitanjem, posebno ne u smislu bilo kakve političke trgovine ili trulih kompromisa u cilju pravljenja antiustavnih, protuzakonitih i neodrživih 'ravnoteža'", kazao je Zvizdić.

Napomenuo je da državna imovina, u skladu sa Sporazumom o sukcesiji i odlukama Ustavnog suda BiH, pripada državi BiH, da se nižim nivoima vlasti može dati na korištenje, može biti osnova za investiciona ulaganja, ali o vlasništvu može odlučivati samo Parlamentarna skupština BiH te bi svako drugo rješenje bilo u suprotnosti s pravnom praksom demokratskih država.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()