Oprez! Visoke temperature napunile ambulante

"Najviše pacijenta koji se javlja su hronični bolesnici a ponajviše srčani bolesnici, gdje su varijacije pritiska, dok je u sigurno u Hitnoj pomoć veći broj pacijenta", kazala je Savinova.

19.06.2024. 17:20
  • Podijeli:
doktor, lekar, medicina, bolnica, epidemija, pixabay-65ccc67180b64.webp Foto: Pixabay

 Visoke temperature napunile su ambulante porodične medicine širom Srpske, potvrdili su nam zdravstevni radnici ovih ustanova.

Naime, kako je rekla, Gordana Savin, pomoćnik direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja u Bijeljini, sa rastom dnevne temperature vazduha dolazi do većeg broja pacijenta koji se javljaju u službu porodične medicine.

"Uglavnom su to varijacije krvnog pritiska, slabost, malaksalost, imamo čak i pojavu stomačnog virusa, uglavnom kod djece,čak i blaže simptome prehlada, kijavica i gornjih respiratornih  puteva", kazala je Savin.

Dodala je da je savjet ljekara da se stanovništvo dovoljno hidrira, ako se ne mora izlaziti u najtoplijem dijelu dana da se ostane kući a posebno za stariju populaciju.

"Najviše pacijenta koji se javlja su hronični bolesnici a ponajviše srčani bolesnici, gdje su varijacije pritiska, dok je u sigurno u Hitnoj pomoć veći broj pacijenta", kazala je Savinova.

Iz Doma zdravlja Banjaluka kazali su da smo posljednjih nekoliko dana izloženi izuzetno visokim temperaturama vazduha.

"Ove visoke temperature mogu negativno uticati na zdravlje građana. Najugroženije grupe se stariji pacijenti, djeca i pacijenti oboljeli od hroničnih, a pogotovo kardiovaskularnih bolesti", kazali su iz Doma zdravlja.

Ističu, da su najčešće tegobe, zbog kojih se pacijenti javljaju na preglede, su malaksalost, nesvjestica, vrtoglavica ili kratkotrajni gubitak svijesti, glavobolje koje mogu biti udružene sa mučninom i povraćanjem, otežano disanje, ubrzan puls, opekotine kože i različite alergijske manifestacije.

"Vrućina može da bude uzrok svih navedenih tegoba zbog širenja krvnih sudova i posljedičnog pada krvnog pritiska, dehidratacije, hipoglikemije ili poremećaja elektrolitne ravnoteže u organizmu", kazali su DZ Banjauka za Nezavisne novine.

Dodali su da u ambulantama porodične medicine i u Službu hitne medicinske pomoći se zbog posljedica izuzetno visokih temperatura, češće javljaju pacijenti oboljeli od hroničnih bolesti zbog pogoršanja osnovne bolesti.

"Zbog djelovanja visokih vanjskih temperatura i uticaja direktnog izlaganja sunčevim zracima, svim građanima, a posebno hroničnim bolesnicima se savjetuje: izbjegavanje boravka na otvorenom od 10  od 17 časova,  unošenje dovoljne količine tečnosti i to najviše vode, a izbjegavanje alkohola, jako zaslađenih i gaziranih sokova", pojasnili su iz DZ Banjaluka.

Dodali su da za pacijente koji liječe neku hroničnu bolest, veoma je važno da redovno koriste svoje lijekove onako kako su propisani.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()