Koliko je teško prijaviti zlostavljanje?

Živimo li u retrogradnom društvu gdje je žrtva uvijek kriva

26.12.2022. 20:31
  • Podijeli:

Koliko puta čujemo: Prijavite nasilje, bilo koji oblik zlostavljanja? Ali koliko je žrtvi nasilja potrebno snage da se odvaži prijaviti i priznati da je trpila zlostavljanje? Koliko je teško nakon toga se nositi sa pritiscima okoline, osudama, bh. patrijahalnim društvom?

Kod djece je ključni problem što ne mogu sami prepoznati zlostavljanje, dok kod odraslih veliki problem predstavlja, suočavanje sa društvom, sa tim šta će drugi reći o tome.

Pošto vidimo razne komentare na društvenim mrežama, da su takve osobe često na meti udara, žrtva pedofilije je na meti, što je apsolutno vrlo vrlo pogrešno, poručuje psiholog Alma Mahmutović Katica.

Jako je teško biti žrtva po bilo kojem osnovu u bosanskohercegovačkom društvu jer percepcija žrtve nije pozitivna, poručuje sociolog Sarina Bakić.

"Mi smo jedno usudiću se reći i po sistemu vrijednosti jedno retrotrogradno društvo u 21 vijeku, gdje je uvijek žrtva uslovno rečeno kriva, gdje je žrtva uslovno rečeno isprovocirala nedaću, gdje se mladi ljudi, naročito žene moraju pravdati".

Više u prilogu Maje Popović.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()