Patite od bolnih menstruacija? Donosimo nekoliko savjeta kako ih prevazići

Česta pojava kod žena

29.05.2024. 12:26
  • Podijeli:
žene_menstrualni_espreso 1-63ef28d3cce3e.webp Foto: Espreso

Zdravlje i kvaliteta života uvelikome su uslovljeni hormonalnim statusom, gdje nas svaki disbalans čini manje funkcionalnima. Na žene reproduktivne dobi hormonalne promjene ciklično utiču svaki mjesec, dok statistike ukazuju kako su bolne menstruacije nažalost vrlo česte, a javljaju se kod više od polovine žena koje menstruiraju.
Nakon iscrpljućeg predmenstrualnog sindroma (PMS), kada žene uglavnom pate od nadutosti, nesanice i razdražljivosti, mnogima se agonija nastavlja pojavom grčeva i bolova u području materice i donjeg stomaka koji se šire u leđa i prepone, dok su moguće i vrtoglavice, povraćanje i poremećaj sna.

Na fizičkom i mentalnom nivou ovakvi simptomi sputavaju žene da u punom kapacitetu obavljaju svoje obaveze i kvalitetno provedu slobodno vrijeme. U nastavku donosimo nekoliko savjeta kako da "oni dani u mjesecu" budu bezbolniji i ljepši.

Za početak upoznajmo malo bolje naše tijelo i procese koji se dešavaju u njemu.

Šta je menstrualni ciklus?

Ciklično krvarenje iz materice, menstruacija, nastaje kao posljedica ovulacije. Tokom ciklusa jajna ćelija sazrijeva u folikulu u jajniku, ispušta se u jajovod i putuje prema materici. U slučaju da dođe u dodir sa spermatozoidima, može biti oplođena. Stoga se materica priprema za moguću trudnoću, stvaranjem povoljnog endometrija za doček potencijalno oplođene jajne ćelije. Meka ovojnica u materici, glatko tikvo koje tijelo stvara svaki put, prirodno se i odbacije zajedno sa jajnom ćelijom ukoliko nije došlo do oplodnje, što se manifestuje krvarenjem.

U ovom periodu bolovi se javljaju kao posljedica kontrakcija materice koje se dešavaju upravo kako bi se iz tijela izbacilo ono što mu više nije potrebno. Prostaglandini, hemikalije u tijelu slične hormonima, zadužene su za jačinu kontrakcija, gdje viši nivoi znače i jače grčeve, odnosno bolove. Konzumiranjem nestereoidnih protuupalnih lijekova koji sadrže ibuprofen koji blokira prostaglandine, umanjuje se menstrualna bol, smanjuje nadutost i snižava povišena tjelesna temperatura.

U idealnim uslovima menstrualni ciklus traje između 28 +/-3 dana, računajući od prvog dana menstrualnog krvarenja. Normalne varijacije u trajanju menstrualnog ciklusa su u rasponu od 24 do 35 dana.

PMS, menstruacija i ishrana

Još od davnina je poznata stara izreka "zdravlje ulazi na usta" što znači da nije svejedno da li se ispravno hranimo, kako količinski tako i sadržajno. Upravo prije i tokom menstruacije, unosom odgovarajućih namirnica možemo ublažiti iscrpljujuće simptome bola, umora, uznemirenosti i nadutosti.

Zbog čestih promjena nivoa šećera u krvi za vrijeme PMS-a čest je osjećaj gladi, a uspjeh da se suzdržimo od slatkiša i brze ishrane posebno tada postaje veliki izazov. Ipak, izborom složenih (ne prostih) ugljikohidrata pružit ćete podršku svom tijelu, dok želju za slatkim ublažite konzumiranjem orašastog voća i tamne čokolade bogate kakaom.

Kako nutrijenti utječu na stvaranje hormona, pravilnom ishranom možemo sebi pomoći da lakše prođemo kroz ovaj period. Preporuka je da se konzumiraju integralne žitarice, sjemenke lana, mahunarke, zeleno povrće, voće, riba i proteini iz mesa. Uz pravilnu hidrataciju vodom, te izbjegavanje kofeina, alkohola, bijelog brašna, šećera i soli, osigurati ćete bolji balans hormona te tako smanjiti mogućnost pojave neželjenih simptoma.

Poznato je da i redovna fizička aktivnost doprinosi povoljnom hormonalnom statusu, ali za vrijeme menstrualnog ciklusa mnoge žene radije biraju neaktivnost. Ipak, šetnja i lagane vježbe poput joge i pilatesa su i više nego dobro došle.

Kada potražiti savjet ginekologa?

Menstrualni bolovi ili kako se nazivaju još primarna dismenoreja, smatraju se sastavnim dijelom ciklusa ukoliko nisu preintenzivni i dugotrajni. S druge strane mogu biti i pokazatelji određenih oboljenja, kao što je endometrioza, kada se svakako preporučuje ginekološki pregled. S obzirom da kod endometrioze tkivo slično sluznici materice raste i na drugim mjestima, poput jajnika i jajovoda, hronični i jaki bolovi u zdjelici mogući su tokom cijelog mjeseca.

Kako se riješiti bola?

U određenoj mjeri i bez lijekova možemo olakšati menstrualnu bol, a kao "prva pomoć" poslužit će topla kupka, jastučić za grijanje, čaj od kamilice. Ipak, lijekovi protiv bolova vrlo su efikasni prilikom bolnih menstruacija, ali i endometrioze, a neki od njih su dostupni i bez recepta.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()