Na ovo su slabi: Ženske suze ruše "mušku agresiju"

Poznato je da muška agresija kod glodara bude blokirana kad nanjuše ženske suze.

22.12.2023. 19:37
  • Podijeli:
Plakanje 1-63ea389b2c181.webp Foto: Pixabay

Studija iz Naučnog instituta Vajcman u Izraelu otkriva da udisanje suza izaziva smanjenje moždane aktivnosti povezane sa agresijom, što dovodi do manje agresivnog ponašanja.

Poznato je da muška agresija kod glodara bude blokirana kad nanjuše ženske suze. To je primer društvenog hemosignaliziranja, procesa koji je uobičajen kod životinja, ali manje uobičajen – ili manje shvaćen – kod ljudi, piše MedicalXpress.

Da bi odredili da li suze imaju isti efekat kod ljudi, istraživači su izložili grupu muškaraca ili ženskim „emocionalnim suzama“ ili fiziološkom rastvoru prilikom neke igre sa dva učesnika.

 Igra je osmišljena tako da izazove agresivno ponašanje prema drugom igraču, za koga su muškarci navedeni da vjeruju da vara.

Kad bi dobili priliku, muškarci su se mogli osvetiti nanoseći novčani gubitak drugom igraču. Muškarci nisu znali šta udišu i nisu mogli razlikovati suze od fiziološkog rastvora, koji su bili bez mirisa.

Osvetničko agresivno ponašanje tokom igre je smanjeno za više od 40% pošto su muškarci udahnuli ženske emocionalne suze. Magnetna rezonanca je pokazala dvije oblasti mozga povezane sa agresijom – prefrontalni korteks i prednja insula – koje su postale aktivnije kad su muškarci bili isprovocirani tokom igre, ali nisu postale toliko aktivne u istim situacijama kad su muškarci udahnuli suze.

Individualno, što je veća razlika u ovoj moždanoj aktivnosti manje često se igrač osvetio tokom igre. Pronalazak ove veze između suza, moždane aktivnosti i agresivnog ponašanja pokazuje da je društveno hemosignaliziranje faktor u ljudskoj agresiji, ne samo neki životinjski kuriozitet.

„Otkrili smo da baš kao kod miševa, ljudske suze sadrže hemijski signal koji blokira mušku agresiju. To je suprotno shvatanju da su emocionalne suze specifično ljudske“, kažu autori.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()