Četiri osobine emocionalno najinteligentnije djece

Emocionalna inteligencija je vještina koju svako dijete može savladati

11.01.2024. 21:58
  • Podijeli:
djeca-mobilni-ilustracija.png

Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja i upravljanja vlastitim emocijama, ali i emocijama drugih. Djeca s visokom emocionalnom inteligencijom postižu bolje ocjene, duže ostaju u sistemu obrazovanja te donose zdravije odluke.

Emocionalna inteligencija je vještina koju svako dijete može savladati. Većina stručnjaka vjeruje da je poučavanje djece da budu svjesni svojih emocija prvi korak. Ipak, razvijanje svijesti o tuđim emocijama ponekad djeluje brže i učinkovitije na razvoj emocionalne inteligencije, kako kod djece, tako i kod odraslih, piše Index.hr.

Ovo su znaci koji ukazuju da su djeca emocionalno inteligentna.

1. Razvijaju vještine uočavanja emocija

Djeci možete pokazivati fotografije na kojima su portreti ljudi s različitim izrazima lica. Djeca moraju imenovati emocije likova, a za svaki odgovor dodijelite im bod, nezavisno od toga je li tačan. Bitno je da dijete uoči emociju.

2. Razumiju promjene raspoloženja

Svako od nas može se jednog trenutka smijati, a drugog plakati. Emocionalno inteligentna djeca znaju prepoznati emocije i razumiju da svako ponekad prolazi kroz njih.

3. Mogu označiti svoje emocije

Zamolite dijete da izrazom lica pokuša pokazati kako se osjeća, a vi pogađajte. Neka klimne kada pogodite, a ispravi vas kada pogriješite. Poenta je naučiti dijete prepoznati i pokazati određene emocije.

4. Oponašaju kako se vi nosite sa svojim emocijama

Kad god vam padne na pamet, zamolite dijete da pokuša prepoznati kako se osjećate. Kroz 30 dana mogli biste vidjeti izvanredan napredak u djetetovoj emocionalnoj inteligenciji, piše YourTango, prenosi Index.hr.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()