Tajlandski pregovarač otkrio detalje dogovora s Hamasom: “Opravdano” su držali taoce

Iza kulisa, tajlandski zvaničnici tiho su pokušavali osloboditi svoje građane, prisustvujući sastancima u Kataru i Iranu

29.11.2023. 13:07
  • Podijeli:
hamas izrael pojas gaze tanjug ap-6562551d2f86d.webp Foto: Tanjug/IDF via AP

Tajlandski državljani bili su najveća pojedinačna grupa stranih državljana koje je Hamas držao u zatočeništvu u Gazi kao i najveći broj ubijenih u Izraelu, a činjenica da ih je 17 brzo oslobođeno smatra se diplomatskim uspjehom. 

Iza kulisa, tajlandski zvaničnici tiho su pokušavali osloboditi svoje građane, prisustvujući sastancima u Kataru i Iranu. U središtu tajlandskog pregovaračkog tima je Lerpong Sayed, tajlandski musliman koji je u ekskluzivnom intervjuu za Sky News rekao da je Hamas "opravdano" uzeo taoce, a objasnio je i zbog čega ima takav stav.

Dr. Sayed je posljednjih sedmica dijelio vrijeme između svoje domovine i Irana, gdje je pet puta razgovarao s Hamasom, piše Sky News.

“Otišli smo tamo pregovarati kao normalni ljudi, a ne političari. Hamas je to vidio. Oni su nas vidjeli kao tajlandske muslimane”, rekao je u intervjuu koji pruža uvid u njegove razgovore na visokom nivou.

“Obećali su da će, ako dođe do prekida vatre, Tajlanđani biti pušteni u prvoj grupi”, kaže Sayed i dodaje kako se obećanje obistinilo

Dr. Sayed je dio malog tima od troje ljudi koji rade u ime tajlandskog predsjednika Zastupničkog doma, Wan Muhammada Noor Matha, i vođe šiitskih muslimana u Tajlandu, Syeda Sulaimana Husainija.

Stanovništvo Tajlanda od 70 miliona stanovnika pretežno je budističko i uglavnom je mirno koegzistiralo sa svojom znatnom muslimanskom manjinom.

U utorak je tajlandski ministar vanjskih poslova otišao u Izrael kako bi se sastao s taocima koji su oslobođeni prošle sedmice – prvom grupom zarobljenika koje je Hamas oslobodio u sklopu sporazuma o primirju s Izraelom.

Taoci bi se trebali vratiti na Tajland u četvrtak.

Većina je otišla u Izrael raditi kao poljoprivredni radnici. Dana 7. oktobra, kada je Hamas započeo napad, mnogi su radili na farmama na granici. Prije rata u Izraelu je radilo 30 hiljada tajlandskih radnika, uglavnom u poljoprivrednom sektoru.

Uloga Irana, Katara, Egipta i Erdogana u pregovorima o oslobađanju talaca

Dr. Sayed kaže da su razgovori tajlandske vlade s Katarcima djelomično pomogli u oslobađanju Tajlanđana, ali on čvrsto vjeruje da se historijski odnos Tajlanda s Iranom pokazao kritičnim.

“Želio bih zahvaliti Iranu – i vladi i ljudima koji su bili podrška u pregovorima s Hamasom”, naglasio je.

Drugi analitičari sugeriraju da je sporazum uz posredovanje Katara i Egipta bio ključni faktor u osiguravanju oslobađanja talaca.

Iran je rekao da je omogućio oslobađanje, dok je Hamas rekao da je to bilo zahvaljujući naporima turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Sa svoje strane, dr. Sayed je uvjeren da se s tajlandskim taocima dobro postupalo.

Kaže da zna da su rekli svojim porodicama “da su dobro zbrinuti, dali su im utočište, odjeću, hranu i vodu i pružili im mentalnu podršku”.

Pregovarač inzistira na tome da Hamas nije postavljao uvjete o tome što taoci mogu ili ne mogu reći, i odbacuje ideju da grupa koristi oslobađanje talaca kao spektakl.

U nastavku razgovora dao je ocjenu koju je Sky News ocijenio kontroverznom, kazavši da je Hamas “opravdano” uzeo taoce.

Tvrdi da je to bilo “da se pomogne Palestincima“, navodeći hiljade Palestinaca u izraelskim zatvorima i decenije onoga što on vidi kao izraelsku okupaciju i zlostavljanje.

Prema onome što je vidio i čuo od Hamasa, on vjeruje da će ostatak Tajlanđana koji se drže u Gazi biti pušten. Prema tajlandskoj vladi, 15 ih je još uvijek u pritvoru u Gazi.

Ali rekao je da mu je Hamas dao zlokobno upozorenje za tajlandski narod i tajlandske vlasti: “Granično područje je sporna zemlja i vrijeme je rata i Hamas će smatrati da svako ko tamo radi radi za odmetnike.”

Bit će to vrlo alarmantne riječi za mnoge Tajlanđane koji se sada žele vratiti i financijski ovise o znatnom dodatnom novcu koji zarađuju u Izraelu.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()