Konačno! Žene koje su žrtve nasilja imaju pravo na status izbjeglice

Jedan od načina da se zaštite od nasilnika

17.01.2024. 21:24
  • Podijeli:
žena nasilje tuga pixaby-6407312b5558f.webp Foto: Pixabay

Evropski sud pravde presudio je da se ženama može dati status izbjeglice, ako im u zemlji porijekla prijeti fizičko ili psihičko nasilje, što uključuje seksualno i nasilje u porodici.

Presuda Evropskog suda pravde je donijeta na osnovu slučaja turske državljanke kurdskog porijekla koja je izjavila da ju je porodica natjerala na brak, a da joj je muž prijetio i da ju je tukao, prenosi "Dojče vele".

Ona je podnijela zahtjev za dobijanje međunarodne zaštite u Bugarskoj, naglasivši da bi njen život bio ugrožen ukoliko bi se vratila mužu.

Izbjeglički status se dobija ako je osoba napustila svoju zemlju zato što je proganjana zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, političkog mišljenja ili pripadnosti određenoj društvenoj grupi.

Sud je sada jasno odredio da se žene u cjelini mogu posmatrati kao društvena grupa, dodavši da im se čak i ako žene ne ispunjavanju "izbjegličke karakteristike" i dalje može odobriti tzv. supsidijarna zaštita.

To važi ako su zaista u opasnosti da postanu žrtve nasilja ili čak da budu ubijene.

Sud je u svojoj odluci juče potvrdio da i žene izvan područja EU koje su u opasnosti od nasilja zasnovnog na polu kao što je takozvano ubistvo iz časti mogu da sevkvalifikuju za izbjeglički status.

Rodno zasnovano nasilje nad ženama je takođe prepoznato kao oblik progona prema Istanbulskoj konvenciji o nasilju nad ženama. Turska se povukla iz Konvencije 2021. Prema izvještaju koji je u novembru 2022. objavila Federacija ženskih udruženja Turske, najmanje 327 žena je ubijeno te godine, a vinovnici su uglavnom njihovi partneri i članovi porodice. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()