Nakon skoro 20 godina građani BiH će dobiti digitalni identitet

Ukratko, sve administrativne procedure moći ćete provjeriti jednostavnim klikom

29.01.2024. 21:50
  • Podijeli:

18 godina od objavljivanja Zakona o o elektronskom potpisu, konačno je dostupan digitalni identitet.

Ukratko, sve administrativne procedure moći ćete provjeriti jednostavnim klikom.

Najavljeni su i dodatni iskoraci u polju digitalizacije, kao što je udaljeno digitalno potpisivanje dokumenata i digitalni novčanik.

Zaboravite na čekanje u redovima, sada iz udobnosti doma jednostavnim klikom na stranici Agencije za identifikaciju možete da se prijavite na vaš e identitet Servis. Dakle jednostavno, dobit ćete da popunite sve što je nophodno za sigurnosnu proceduru a nakon toga slijedi i provjera statusa ličnog dokumenta.

I za ove jednostavne korake, koje su u europskim zemljama odavno rutina, nadležnima u BiH bile su potrebne skoro dvije decenije.

"Vodili smo računa da građani BiH prilikom identifikacije, registracije, da se njihovi podaci podudaraju i zaštitili sam proces registarcije na najbolji mogući način...", kaže Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH.

BiH već deset godina posjeduje infrastrukturu za digitalizaciju u svakodnevnom životu, bilo da se radi o državnim ili privatnim firmama. Ovom nadogradnjom procesa digitalne transforamcije, nadležni su kažu i službeno objavili rat CIPS-u. Ali sada kažu, moraju sve instance građanima omogućiti korištinje ovih pogodnosti.

"Moramo napokon preći sa papira u digitalni svijet. To će biti proces koji će trajati godinama ali upravo ga započinjemo", istakao je Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.

U ovom procesu, već godinu, Kanton Sarajevo sa Općinom Centar pripremao teren i razvijao takozvani kantonalni eportal, što treba predstavljati centralno upravno mjesto za pružanje usluga građanima digitalnim putem.

"Za njegovu masovniju upotrebu nedostajuća karika bila je ova o kojoj danas govorimo. A to je mogućnost digitalnog identiteta i stavranje elektronskog pretinca preko kojeg građanin komunicira sa organima uprave", poručila je Darja Softić Kadenić, ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo.

"Iddeea je na neki način bacila rukavicu tijelima uprave i pravosuđa u BiH da doista krenu rješavati to pitanje", kazao je Davor Bunoza, ministar pravde BiH.

I u skladu s tim, najavljeno je da će udaljeno digitalno potpisivanje biti dostupno kroz web uslugu digitalnog identiteta.

Radi se i na implementaciji digitalnog novčanika koji bi trebao biti predstavljen do kraja godine.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()