Velika Britanija objavila deklaraciju o umjetnoj inteligenciji

Deklaracija koju potpisuje ukupno 28 zemalja objavljena je na dan otvaranja summita o umjetnoj inteligenciji u Bletchley Parku, u središnjoj Engleskoj

01.11.2023. 17:50
  • Podijeli:
umjetna-inteligencija-pixabay.jpg

Velika Britanija objavila je danas Deklaraciju iz Bletchleyja, dogovorenu sa zemljama poput Sjedinjenih Država i Kine, kako bi se potaknuli globalni napori za saradnju na sigurnosti umjetne inteligencije. Deklaracija koju potpisuje ukupno 28 zemalja objavljena je na dan otvaranja summita o umjetnoj inteligenciji u Bletchley Parku, u središnjoj Engleskoj.

“Deklaracijom se ispunjavaju ključni ciljevi summita u uspostavljanju zajedničkog dogovora i odgovornosti o rizicima, prilikama i nastavku procesa međunarodne suradnje na sigurnosti i istraživanju umjetne inteligencije, osobito kroz veću znanstvenu suradnju”, navela je Britanija u zasebnoj izjavi uz deklaraciju.

Britanija je vlade, akademsku zajednicu i tvrtke koje rade na umjetnoj inteligenciji u srijedu okupila na inauguracijskom summitu AI Safety kako bi raspravljali o tome kako obuzdati rizike tehnologije i može li se to uopće.

Sastanak je zamisao premijera Rishija Sunaka koji želi da Britanija postane posrednik između gospodarskih blokova Sjedinjenih Država, Kine i Europske unije. Na popisu 100 gostiju su svjetski vođe, tehnološki lideri poput Elona Muska i šefa ChatGPT-ja Sama Altmana te akademici. Okupljaju se u srijedu i četvrtak u Bletchley Parku, domu britanskih razbijača šifri u Drugom svjetskom ratu.

Što piše u deklaraciji?
Usvojena deklaracija poziva na transparentnost i odgovornost aktera koji razvijaju najnapredniju AI tehnologiju u njihovim planovima za mjerenje, nadzor i ublažavanje potencijalno štetnih sposobnosti. Postavila je dvosmjernu agendu koja je usmjerena na prepoznavanje rizika od zajedničkog interesa i izgradnju znanstvenog razumijevanja istih, kao i na zajedničke politike za ublažavanje rizika.

“To uključuje, uz povećanu transparentnost privatnih aktera koji razvijaju sposobnosti umjetne inteligencije, odgovarajuća mjerila procjene, alate za testiranje sigurnosti i razvoj relevantnih sposobnosti javnog sektora i znanstvenog istraživanja”, navodi se u deklaraciji.

Oglasio se i kralj
Britanski kralj Charles III. rekao je danas da međunarodna zajednica mora odgovoriti na rizike umjetne inteligencije s osjećajem hitnosti i jedinstva, kao i u slučaju klimatskih promjena. “Tako se međunarodna zajednica nastojala uhvatiti u koštac s klimatskim promjenama, osvijetliti put do nultih emisija i zaštititi budućnost našeg planeta”, rekao je kralj u videoporuci prikazanoj na summitu o umjetnoj inteligenciji.

“Moramo na sličan način odgovoriti na rizike koje predstavlja umjetna inteligencija, s osjećajem hitnosti, jedinstva i kolektivne snage”, rekao je Charles III. Skeptici se pitaju koliki utjecaj Britanija uopće može imati kad SAD, G7 i Europska unija nastoje progurati druge inicijative, od kojih su neke već napredovale.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()