UNA je pitala: Zašto BiH nema Fond za financijsku stabilnost?

I šta bi on značio za građane

11.04.2023. 08:50
  • Podijeli:
Novac_evro_bogatstvo_Foto Pixabay-6433e01f8fd06.webp Foto: Pixabay

Zbog čega Bosna i Hercegovina nema Fond  za financijsku stabilnost i šta bi on značio za građane BiH, posebno u situacijama  poput pandemije koronavirusa, visoke inflacije, ali i drugih nepogoda pitanje je na koje ni ekonomski stručnjaci nisu mogli dati precizan odgovor, ali su stava da je takav jedan fond potreban i da bi bio od koristi za građane.

Igor Gavran, ekonomski analitičar za portal UNA kaže da ovakvi fondovi mogu imati različit oblik i funkciju pa je teško opisati kakav bi bio u BiH prije nego se uspostavi.

“Ono što ovakvi fondovi uglavnom podrazumijevaju jesu sredstva u obliku stvarnog kapitala (uloženog novca) ili garancija (novac nije odmah uložen ali su osigurana sredstva u slučaju potrebe sa se angazuju) i funkcija intervencije na tržištu ukoliko dođe do nestabilnosti (npr. neka velika banka propada i onda se ovim sredstvima ‘spašava’.

Iako u teoriji ovakav fond može biti koristan nemoguće je ocijeniti koliko je potreban BiH dok se ne formira neki jasan prijedlog njegovog oblika i strukture. Na primjer. ako je naš bankarski sistem izrazito stabilan a regulativa stroga i osigurava održavanje te stabilnosti, možda se isti efekti mogu osigurati regulatornim intervencijama i spriječavanjima nestabilnosti povoljnije i efikasnije nego uspostavim novog tijela koje bi zahtijevalo značajna sredstva a imalo tek teorijsku svrhu.

Opet kažem, ne moguće mi je reci da podržavam ili ne podržavam takav fond bez ikakvih informacija kakav bi konkretno mogao biti u BiH i kakve bi eventualne troškove i negativne efekte podrazumijevao. U svakom slučaju mislim da fokus našeg sistema treba biti u spriječavanju kriza, strogom ograničavanju bankama u šta mogu ulagati i osiguravanjem dovoljnih rezervi za sve moguće rizike. Također treba se primarno brinuti za depozite građana i privrede i za eventualne efekte neke krize na njih a ne na same banke”, zaključuje Gavran za portal UNA.

Fond bi trebao da postoji i služi za krizne situacije

Mirsad Isaković, univerzitetski profesor i financijski stručnjak za portal UNA  ističe da bi takav jedan fond trebao da postoji i da on služi za krizne situacije.

“On bi trebao biti deponovan u Centralnu banku BiH, ali mi to nemamo”, kaže Isaković, te dodaje da bi to osiguralo građane”, kaže Isaković, te dodaje da je cijena novca u posljednje bila jeftinija i da se po prvi put pojavila velika razlika između pristupa kamatama FED-a i Evropske centralne banke.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()