Ovo je simptom po kojem ćete znati da imate čir na želucu

Pojačava se poslije jela, a komplikacije su opasne po život

26.09.2023. 18:10
  • Podijeli:
shutterstock_1254094441 PMS bol u stomaku, stomak, menstruacija-650ac85a1aaa4.webp Foto: Shutterstock

Čir na želucu je prilično često oboljenje gastrointestinalnog trakta i predstavlja oštećenje sluzokože želuca.

Uzrok
U normalnim uslovima postoji fiziološka ravnoteža između izlučivanja želudačne kiseline i sluzne barijere želuca. Ukoliko dođe do poremećaja u ravnoteži, neki agresivni činioci poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (ibuprofen, diklofenak, itd.) i infekcije Helicobacter pylori (H.pylori) mogu dovesti do nastanka oštećenja.

Smatra se da je infekcija H.pylori najčešći uzrok ulkusa jer slabi zaštitnu moć sluznice i omogućava prodor kiseline ispod nje. Posebnim enzimima neutrališe želudačnu kiselinu i tako ostaje u želucu. Međutim, sama infekcija H.pylori ne mora značiti i ulkus. Bitni su i drugi faktori poput genetike, ali i faktori rizika kao što su pušenje i unos alkohola, piše Doktok.rs.

Simptomi
Najčešći simptom je tup bol koji se karakteristično pojačava nakon uzimanja hrane.

Kod čira na dvanaestopalačnom crijevu javlja se bol na prazan stomak ili 1-3 sata poslije jela (kada hrana izađe iz želuca). Pored bola mogu se javiti:

Mučnina

Povraćanje

Gađenje

Nadutost

Gubitak tjelesne težine

Najčešća komplikacija ulkusa je krvarenje i tada se mogu javiti crna stolica (melena) i povraćanje crnog sadržaja (kao talog kafe). Pored toga mogu se javiti i penetracija (ako čir probije u drugi organ) i perforacija (ako probije u trbušnu duplju). Komplikacije su po život opasna stanja i treba se hitno javiti ljekaru.

Liječenje
Želudačni ulkus izazvan H.pylori liječi se preparatima koji uništavaju uzročnika, smanjuju kiselost želuca i oblažu želudačnu kiselinu zaštitnim slojem.

Ukoliko ulkus nije uzrokovan helikobakterijom dovoljno je uzimati blokatore lučenja kiseline. Koriste se:

– Antibiotici- trenutno najpouzdanija terapija koja podrazumijeva dva antibiotika u kombinaciji sa lijekom koji blokira lučenje kiseline ili protektivom

– Antacidi- djeluju zaštitno na sluzokožu

– H2-antagonisti i inhibitori protonske pumpe- smanjuju kiselost želudačnog soka.

Neophodno je da pacijent bude uporan i pridržava se terapije i time znatno smanji mogućnost ponovnog javljanja bolesti.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()