Neobična istorija omiljenog sosa: Kečap se nekada prodavao kao lijek

Na kvalitet proizvedenog kečapa najviše utiče osnovni sastojak – paradajz koncentrat

03.04.2023. 19:10
  • Podijeli:
Kečap (3)-6424462e06171.webp Foto: Pixabay

Vjerovali ili ne kečap se nekada prodavao kao lijek. 

Naime, on je prepisivan i prodavan ljudima koji pate od probavne smetnje još 1834. godine.

Riječ kečap potiče od kineske riječi ke-tsiap koji označava sos sličan onome koji se dobija od fermentisanog zrna soje.

Do početka 18. vijeka, stoni umak kako su tada nazivali kečap, napravljen je u malajskoj državi (današnja Malezija i Singapur). Prvi kečap u toj regiji je otkrio jedan britanski istraživač.

Mnoge varijante kečapa su pravljene, ali ona originalna koja je napravljena od paradajza i koja je nama danas poznata, nastala je čitav jednan vijek nakon raznoraznih napravljenih umaka. 1801. recept za paradajz kečap je izrađen od strane Sendi Adison, a kasnije je recept objavljen u američkom štampanom kuvaru Slatka Kuća.

Kečap kakav danas poznajemo doživio je svoju ekspanziju ranih godina 20. vijeka. Na kvalitet proizvedenog kečapa najviše utiče osnovni sastojak – paradajz koncentrat. Najkvalitetniji paradajz koncentrat se proizvodi u Italiji.

Danas je kečap jedan od najpopularnijih dodataka jelima kako među djecom, tako i među odraslima, a dijapazon proizvođača, ukusa, pakovanja kao i jela uz koja se koristi je vrlo širok. 

Vjerovali ili ne, ali on pripada grupi zdrave hrane jer sadrži velike količine likopena - biljnog pigmenta koji povrću daje crvenu boju i snažan je antioksidans.

Po nekim istraživanjima, 97 odsto američkih domaćinstava ima kečap u svojoj kuhinji, a najveći korisnik kečapa u svijetu je Švedska.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()