Više od 10% mladih u svijetu ima problema s mentalnim zdravljem

Istraživanje otkrilo

15.02.2024. 06:45
  • Podijeli:
Mentalno zdravlje_podrška_psiholog_Foto Unsplash-6460df3c92b91.webp Foto: Unsplash / Ilustracija

Djeca, tinejdžeri i mlađe odrasle osobe imaju sve veću vjerovatnost da će imati problema s mentalnim zdravljem, prema novoj analizi koju je objavila Američka liječnička udruga (AMA).

Citirajući podatke iz studije Globalnog tereta bolesti iz 2019., tim brazilskih i kanadskih univerzitetskih naučnika upozorio je na razdoblje od djetinjstva do rane odrasle dobi u kojem postoji "povećana osjetljivost na pojavu mentalnih poremećaja".

"Postoji visoka prevalencija mentalnih poremećaja koji pogađaju djecu i mlade, što ukazuje na to svaka deseta osoba (ili njih 293 miliona) u dobi od 5 do 24 godine širom svijeta živi s dijagnosticiranim mentalnim poremećajem", objavila je AMA prije objave rada u časopisu JAMA Psychiatry krajem januara.

Nadalje su otkrili da se "otprilike petina svih oblika nemoći povezanih s bolešću" može svesti na "mentalne poremećaje" u dobnoj skupini od 5 do 24 godine, za što su rekli da "obuhvaća jednu četvrtinu tereta mentalnih poremećaja u cijelom životnom vijeku."

Tim je rekao da bi trebalo provesti više istraživanja usmjerenih na uže raspone tih dobnih skupina.

"Duševni poremećaji povezani su s visokim stopama napuštanja škole, niskom ekonomskom produktivnošću, zatvorima, samoubistvom i beskućništvom, među ostalim nepovoljnim ishodima koji utječu na pojedince, porodice i društvo u cjelini", rekli su.


Druga nedavna istraživanja ukazala su na to da je širenje društvenih medija pokretač pogoršanja mentalnog zdravlja među mladima, a osnivač Mete Mark Zuckerberg u januaru se izvinio roditeljima čije je zdravlje djece narušeno korištenjem aplikacija njegove kompanije, uključujući Facebook i Instagram.

Istraživanje koje je prošle godine objavio Gallup pokazalo je da jake veze roditelja i djece mogu pomoći u suzbijanju negativnih učinaka društvenih medija.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()