Tuširanje toplom vodom pomaže kvalitetnom snu

Tokom spavanja luči se hormon rasta neophodan za obnovu stanica, kao i hormon odgovoran za odbrambene funkcije organizma

06.08.2023. 07:30
  • Podijeli:
tuširanje, pixabay.jpg Foto: Pixabay

Svi volimo u krevet leći opušteni i mirni, a osim opuštanja, topli će tuš biti velika pomoć za kvalitetan san.

Tokom spavanja luči se hormon rasta neophodan za obnovu stanica, kao i hormon odgovoran za odbrambene funkcije organizma. Živčane stanice u kori mozga odmaraju se jedino dok spavamo, san utiče na osjećaj zadovoljstva, pamćenje i koncentraciju...

S druge strane, pomanjkanje sna povećava rizik od visokog krvnog pritiska, moždanog i srčanog udara, pojačava apetit, ali i utječe na plodnost, jer prema nekim studijama smanjuje broj spermija kod muškaraca za čak 30 posto.

Nesanica kao najčešći poremećaj spavanja javlja se uslijed stresnih situacija i emocionalnih problema, ali još češće povezana je s higijenom spavanja. Udobnost kreveta na kojem spavamo, ali i temperatura u spavaćoj sobi, konzumacija teške hrane i alkoholnih pića prije odlaska na spavanje, sve to može utjecati na kvalitetu sna, a time i na to kako ćemo se idući dan osjećati i funkcionirati.

"Cirkadijalni ritam svake osobe, a radi se o prirodnom unutarnjem procesu koji regulira ciklus spavanje-budnost, ovisi o temperaturi tijela i količini svjetlosti. Prije spavanja je tako potrebno smanjiti temperaturu tijela kako bi se pojačala proizvodnja melatonina. Kada izađete iz toplog tuša, tjelesna temperatura će se smanjiti, a proizvodnja melatonina povećati, a sve će vam spomenuto pomoći da lakše usnite i da kvalitetnije spavate", pojasnila je dr. Whitney Roban, specijalistica za spavanje.

Koliko će biti topla voda, ovisi o vama, pa će tako kod nekih jako topla djelovati kao uspavanka. Vruća voda može i djelovati tako da budi energiju, pa je možda pametnije odbrati nešto nižu temepraturu vode.

Neurolog Temitayo Oyegbile-Chid smatra da jako vruća voda nije dobar odabir jer ne želite da vam bude vruće kada legnete u krevet.

Imajte na umu i da vaše tijelo prirodno proizvodi melatonin na kraju dana i da će topli tuš samo ubrzati i malo pojačati proces. Uz to, faktor opuštanja koji topli tuš nudi će vas samo podsjetiti da je vrijeme za snove.

"Prije spavanja uzmite malo vremena za pripremu za odlazak u krevet, ugasite svjetla, utišajte zvukove i tako naučite mozak da je u tim trenucima vrijeme za počinak", dodao je dr. Oyegbile-Chidi.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()