Mediji: Franko Simatović na privremenoj slobodi, stiže u Srbiju

Simatović je u zatvoru proveo preko osam godina, a Stanišić više od sedam

31.08.2023. 13:35
  • Podijeli:
stanišić simatović profimedia-0337619853-6477440c2edb3.webp Foto: Profimedia

Nekadašnji čelnik Državne službe bezbjednosti Srbije Franko Simatović, koji je pred Tribunalom u Hagu osuđen na 15 godina zatvora za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pušten je na privremenu slobodu i stiže u Srbiju.

Kako Novosti saznaju, razlog za ovu odluku suda je jer u zatvorskim uslovima ne može da prima terapiju koja mu je neophodna.

Simatović je zajedno sa bivšim rukovodiocem Državne službe bezbjednosti Srbije Jovicom Stanišićem uhapšen 2003. kada je i podignuta optužnica.

Nakon prvog suđenja 2013. godine obojica su oslobođeni, ali se tužilaštvo žalilo.

Presuda je ukinuta 2015. godine i postupak je vraćen na početak.

Drugo suđenje je počelo 2017.  pa su u junu 2021. godine proglašeni krivim za zločine u Bosanskom Šamcu i osuđeni na po 12 godina zatvora. Na ovu presudu žalili su se Simatović i Stanišić, ali i Tužilaštvo, pa je Žalbeno vijeće u maju ove godine donijelo konačnu presudu od 15 godina za zločine počinjene u šest gradova u Bosni i Hercegovini i jedan na Daljskoj planini u Hrvatskoj, početkom devedesetih godina, prenose Novosti.  

U četiri tačke Stanišić i Simatović su se optužnicom teretili za zločine protiv čovječnosti: progoni, ubistva, deportacija i nehumana djela, a po jednoj tački za kršenja zakona ili običaja ratovanja – ubistva.

Simatović i Stanišić su tokom suđenja puštani na privremenu slobodu. Simatović je u zatvoru proveo preko osam godina, a Stanišić više od sedam.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()