Za manje od godinu dana: HPV vakcinu primilo 2.478 osoba

Iz Instituta su dodali da je infekcija humanim papiloma virusom najčešća polno prenosiva infekcija.

24.01.2024. 15:19
  • Podijeli:
vakcina injekcija pixabay-1666870630039.webp Foto: Pixabay

Od početka vakcinacije protiv humanog papiloma virusa /HPV/, krajem marta 2023. godine, u Republici Srpskoj vakcinisano je 2.478 lica, rečeno je  u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Od tog broja 2.119 su djeca uzrasta od 11 do 14 godina koja imaju pravo na besplatnu vakcinu, 359 su lica starija od ovog uzrasta i koja nisu oslobođene plaćanja vakcine.

Od ukupnog broja vakcinisanih, 1.843 je ženskog, a 635 muškog pola, rekli su u Institutu povodom Evropske nedjelje prevencije raka grlića materica koja se obilježava od 22. do 28. januara.

"Vakcinacija protiv humanog papiloma virusa te skrining i liječenje prekanceroznih lezija predstavljaju dvije komponente strategije za prevenciju karcinoma grlića materice. HPV vakcine su bezbjedne i efikasne, o čemu svjedoče brojne studije i podaci iz zemalja koje su ranije započele sa vakcinacijom protiv HPV-a i koje su gotovo iskorijenile karcinom grlića materice", naveli su u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Iz Instituta su dodali da je infekcija humanim papiloma virusom najčešća polno prenosiva infekcija.

Oko 80 odsto muškaraca i žena inficira se HPV-om u nekom trenutku svog života, a infekcija je najčešća među seksualno aktivnim muškarcima i ženama do 25 godina, međutim prisutna je i u starijim dobnim grupama.

Postoji više od 100 tipova HPV-a, ali samo neki od njih /takozvani visokorizični tipovi/ izazivaju nastanak karcinoma.

"Karcinom grlića materice je najčešći tip karcinoma uzrokovan HPV-om i peti najčešći tip karcinoma kod žena u Evropi, gdje svake godine zbog te bolesti umre više od 28 000 žena", rekli su u Institutu.

Neki od polno prenosivih tipova HPV-a takođe mogu dovesti do karcinoma anusa, vulve, vagine, penisa ili grla, kao i do nastanka genitalnih bradavica - stanja koje je izuzetno neugodno, ometa kvalitet života, nekada može ugroziti polne funcije i muškarca i žene.

"Vakcinacija protiv HPV ima najveći efekat ako se provede prije nego što dođe do zaražavanja virusom, dakle prije polne aktivnosti. Iako se mogu vakcinisati i stariji, jer ne postoji gornja granica za vakcinaciju protiv HPV-a, efikasnost vakcine u sprečavanju nastanka karcinoma i kondiloma, koje izaziva devet tipova humanog papiloma virusa protiv kojih je vakcina namijenjena, najveća je kada se primi u mlađoj dobi /mlađoj od 15 godina/", naveli su iz Instituta.

U skladu s tim vakcinacija se i preporučuje i obezbjeđuje upravo u dobi 11 do 14 godina.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()