Povećan je broj poziva upućenih SOS crvenoj liniji za žrtve nasilja

Nakon stravičnog zločina počinjenog u Gradačcu SOS crvenu liniju u Kantonu Sarajevo pozvalo 30 građana

16.08.2023. 21:28
  • Podijeli:
nasilje shutterstock-645cf60621902.webp Foto: Shutterstock

Nakon trostrukog ubistva u Gradačcu povećan je broj poziva upućenih SOS crvenoj liniji za žrtve nasilja. Za poziv se ne odlučuju samo žrtve nasilja, već i građani koji se žele informisati na koji način mogu prijaviti saznanja o nasilju nad ženama u njihovom okruženju.

Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće u Sarajevu, kaže nam da je nakon tragedije u Gradačcu zabilježeno enormno povećanje broja upućenih poziva.

"Telefon non-stop zvoni, zovu žene i kažu da su uplašene, da ih je strah, posebno žene koje su žrtve i koje su se prepoznale, identifikovale, dodatno su uplašene i pitaju se šta će se njima desiti i traže ohrabrenje da prijave nasilje institucijama jer sada imaju još manje povjerenja da će dobiti adekvatnu zaštitu", objašnjava Hodžić-Lemeš.

Kaže da je o ukupnom broju poziva nezahvalno govoriti jer nije vršena analiza trenutnog perioda u odnosu na isti period prošlog mjeseca ili godine. Međutim, navodi da je nakon stravičnog zločina počinjenog u Gradačcu SOS crvenu liniju u Kantonu Sarajevo pozvalo 30 građana.

"Mogu reći da je došlo sigurno do povećanja poziva i za 200 posto. Zovu nas žene koje su žrtve nasilja, traže pomoć, ali zovu i građani kako bi se informisali na koji način da nagovore žrtvu nasilja koju poznaju da prijavi nasilje. Ne zovu samo žrtve i možemo reći da se podiže svijest građana"; ističe Hodžić-Lemeš.

SOS crvena linija 033 222 000 je broj telefona koji građanima Kantona Sarajevo, i šire, omogućava da tokom 24 sata prijave bilo koji oblik nasilja u porodici: fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.

"SOS telefon je najbrži servis na koji se može dobiti adekvatna informacija, a čak i intervncija, jer SOS operaterke imaju mogućnost da pozovu policiju i upute na adresu gdje se nasilje dešava. Također, ukoliko neko svjedoči nasilju, vidi da se nasilje dešava, može anonimno prijaviti i SOS operateri će poslati policiju", zaključuje Hodžić-Lemeš.

Na području Federacije BiH u funkciji je i telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u porodici, dok je u entitetu Republika Srpska uspostavljena SOS linija 1264.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()