OSCE: 48 posto žena u BiH doživjelo je neki oblik zlostavljanja, a 84 posto ostaje neprijavljeno

Prevencija nasilja nad ženama i nasilja u porodici općenito mora biti prioritet svih relevantnih institucija u BiH

16.08.2023. 11:10
  • Podijeli:
osce_anadolija 1-1663656866791.webp Foto: Anadolija

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini izrazila je duboko saučešće porodicama ubijenih i ranjenih u ubistvima u Gradačcu, kao i lokalnoj zajednici pogođenoj ovom tragedijom.

Prevencija nasilja nad ženama i nasilja u porodici općenito mora biti prioritet svih relevantnih institucija u BiH. Pozdravljamo hitnu istragu institucionalnog odgovora u vezi sa ovim konkretnim slučajem i snažno ohrabrujemo nadležne organe na svim nivoima da preispitaju neefikasan sistem zaštite od nasilja u porodici u cjelini i da iznesu administrativne i zakonske prijedloge kako bolje zaštititi žene od porodičnog nasilja. Prema istraživanju OSCE-a, 48 posto žena u BiH doživjelo je neki oblik zlostavljanja, a 84 posto ostaje neprijavljeno. Sveobuhvatan odgovor na ovu alarmantnu situaciju će uključivati koordinirane napore, uključujući efikasnu primjenu postojećeg zakonodavstva i obuku policijskih i pravosudnih službenika. Misija je spremna podržati svaki ozbiljan pokušaj da se konačno odlučno krene u borbu protiv nasilja u porodici”, navode iz OSCE-a.

Pozivaju nadležne vlasti u Bosni i Hercegovini da pooštre kontrolu vatrenog oružja kroz izmjene i dopune zakona koji regulišu vlasništvo i posjedovanje vatrenog oružja te da ih potpuno usklade sa zakonodavstvom EU i drugim međunarodnim standardima. Dodaju da građane treba ohrabriti da vatreno oružje predaju organima za provođenje zakona na uništavanje.

“Konačno, pozivamo medije da djeluju odgovorno, balansirajući između potrebe informiranja javnosti i potrebe za očuvanjem i zaštitom privatnosti svih sudionika, a naročito maloljetnih osoba. Ovo je posebno važno s obzirom na osjetljivost ovakvih djela i ranjivost žrtava i svjedoka”, navode iz OSCE-a.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()