I u novoj godini, stare navike: Minimalac će odrediti Vlada, sindikat i poslodavci ne mogu da se dogovore

"Optuživati jedne ili druge, nije u redu"

03.01.2023. 21:54
  • Podijeli:

Još nije poznato koliki će biti minimalac u Republici Srpskoj u ovoj godini, iako je rok i za tu odluku - bio kraj prošle godine. Odluka još nije donesena, jer o njoj niko nije ni pregovarao. 

Dok predsjednik Vlade Radovan Višković za to krivi poslodavce i sindikat, oni pak tvrde, da ih na sastanak niko nije ni zvao.

I u novoj godini, stare navike. Iznos minimalca ponovo će odrediti Vlada, jer sindikat i poslodavci ne mogu da se dogovore. Tako bar kaže predsjednik Vlade, poručujući da se ta obaveza nekorektno prebacuje na izvršnu vlast.

"To je prevashodno bila obaveza Unije udruženja poslodavaca i sindikata da sjednu i dogovore se. Oni to uporno izbjegavaju nekoliko godina i čekaju da Vlada to uradi, što će i učiniti. A kada to uradi Vlada, kritikovaće, jedni što iznos nije veći, a drugi što je toliki koliki je. Po zakonu, to je njihova obaveza. Nemojte ići da slavite Novu godinu na nekim destinacijama. Sjedite, pričajte pet sati ili pet dana i dogovorite se", kaže Višković.

Ovu izjavu, međutim, nisu baš najbolje dočekala preostala dva socijalna partnera. Spremni su, kažu, da sjednu I pregovaraju, ali nema ko da ih okupi

"Optuživati jedne ili druge nije u redu, ali je činjenica da ESS, dakle, vladino tijelo, u kome sjede tri partnera ne funkcioniše I da trentno predstavnike vlade nemamo", kaže Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.

Dejan Mijić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca dodaje da ministri koji su bili dio ESS, odnosno taj treći njen član ipred Vlade, višu nisu članovi I sad ESS čeka imanovanje ta tri člana iz Vlade.

Iako i jedni i drugi tvrde da su spremni za razgovor, obje strane imaju svoju računicu za određivanje iznosa minimalne plate. Tako u Savezu sindikata kažu da ona ne bi trebalo da bude manja od iznosa troškova prehrane za četvoročlanu porodicu, odnosno, kako kaže Mišićeva "Koliko god da se poveća, a ne iznosi 1000 marka, biće malo".

S druge strane, poslodavci kažu da najniža plata ne može biti određivana prema nečijim željama, već prema matematičkom izračunu svih bitnih parametara. A, on je takav da, kako kaže Mijić "mislimo da tu neće biti nekog velikog pomaka i po nama to je maksimalno nekih 2 posto".

U prevodu, poslodavcima je svako povećanje iznad 13 maraka, neopravdano.

S pregovorima ili bez njih, jasno je da će konačnu odluku opet morati da donese Vlada. Pobjednika vjerovatno neće biti, a najdeblji kraj će, ponovo izvući oni koji rade za minimalac, koliki god da bude. I ne samo oni, nego I više od 150 000 radnika koji trenutno u Srpskoj rade za platu manju od 1000 maraka.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()