OpenAI dijeli novčane nagrade svima koji nađu grešku u njihovom ChatGPTu

Već 14 bugova koje su prijavili sudionici nagrađeno je novčanom nagradom s prosječnom vrijednošću isplate od 1.287 USD

19.04.2023. 14:19
  • Podijeli:
ChatGPT foto Reuters-6418bf93ac173.webp Foto: Reuters

OpenAI, kompanija koja stoji iza ChatGPT-a, najavila je novi program nagrada za pronađene bugove namijenjen sigurnosnim stručnjacima i etičkim hakerima diljem svijeta.

U tu svrhu sklopili su partnerstvo s platformom BugCrowd koja će upravljati postupkom prijave i nagradama za sudionike.

Istraživački laboratorij za umjetnu inteligenciju najavio je različite novčane poticaje koji će se temeljiti na ozbiljnosti i utjecaju prijavljenih bugova, programskih pogrešaka i sigurnosnih nedostataka. Novčane nagrade se kreću od 200 USD za greške niske ozbiljnosti i idu sve do 20.000 USD za najveće najveće pronađene bugove.

"Kako bismo potaknuli testiranje i kao znak naše zahvalnosti, ponudit ćemo novčane nagrade na temelju ozbiljnosti i utjecaja prijavljenih problema. Naše nagrade kreću se od 200 USD za nalaze niske ozbiljnosti do 20.000 USD za iznimna otkrića. Prepoznajemo važnost vašeg doprinosa i bit ćemo zahvalni na vašim naporima", navodi OpenAI na svojoj službenoj web stranici.

Prema nekim izvorima , prijave imaju vrijeme obrade od oko tri sata, a oko 75% unosa bude prihvaćeno ili odbijeno unutar tog vremenskog raspona. Popis obuhvaćenih ciljeva koji ispunjavaju uvjete za nagrade uključuje ChatGPT, OpenAI API-je, OpenAI web stranice i još mnogo toga.

U vrijeme pisanja ovog članka, 14 bugova koje su prijavili sudionici nagrađeno je novčanom nagradom s prosječnom vrijednošću isplate od 1.287 USD.

Za one koji nisu upoznati, tehnološke kompanije među kojima su i giganti poput Googlea i Facebooka često koriste ovakve programe kako bi potaknule korisnike da prijave nedostatke u svom softveru ili sistemu. Korisnici su nagrađeni za svoja otkrića, a u nekim slučajevima to također pomaže kompanijama u poboljšanju njihovih proizvoda.

Open AI radi na svojoj AI tehnologiji više od sedam godina. Međutim, njihov ChatGPT podjednako je dobio i pohvale i kritike. Chatbot je nedavno blokiran u Italiji , a neke glaisne sugeriraju da se očekuje da ga isključi i Njemačka.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()