Novi način punjenja će udvostručiti vijek trajanja baterija?

Tim evropskih istraživača iz Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB) i Univerziteta Humboldt u Berlinu razvio je alternativno rješenje za punjenje

20.04.2024. 11:45
  • Podijeli:
telefon baterija pixaba-64c8f9178c3a4.webp Foto: Pixabay

Unatoč tome što su jedna od najpraktičnijih i najučinkovitijih tehnologija za pohranu i isporuku električne energije, litij-ionske baterije počele su pokazivati ​​svoje granice, znanstvenici traže alternativne materijale i rješenja za pohranu energije. Ali istraživači sada kažu da mogu učiniti da litij-ionske baterije rade bolje i duže.

Tim evropskih istraživača iz Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB) i Univerziteta Humboldt u Berlinu razvio je alternativno rješenje za punjenje kako bi litij-ionske baterije trajale puno duže nego sada. Studija pokazuje da baterije postaju otpornije i zadržavaju veći energetski kapacitet nakon stotina ciklusa pražnjenja i punjenja mijenjanjem načina na koji punjač isporučuje struju elektrolitskim materijalima.

Litij-ionske baterije su kompaktni, robusni spremnici energije koji su postali sveprisutni. Električna vozila i elektronički uređaji oslanjaju se na njih, ali njihov kapacitet postupno opada kako elektroliti prolaze kroz membranu koja odvaja anodu i katodu. Najbolje dostupne litij-ionske baterije komercijalne kvalitete koriste elektrode izrađene od spoja poznatog kao NMC532 i grafita, a pružaju radni vijek do 8 godina.

Konvencionalno punjenje koristi konstantnu struju (CC) vanjske električne energije. Studija je analizirala što se dogodilo s uzorcima baterija pri korištenju CC punjenja i otkrila da je sučelje čvrstog elektrolita (SEI) anode “znatno deblje”. Nadalje, pronašli su više pukotina u strukturama NMC532 i grafitnih elektroda.

Deblji SEI i više pukotina na elektrodama znače značajan gubitak kapaciteta za litij-ionske baterije. Stoga su istraživači razvili protokol punjenja temeljen na pulsirajućoj struji (PC). Nakon punjenja baterija s novim PC protokolom, tim je otkrio da je SEI sučelje mnogo tanje, a materijali elektroda su podvrgnuti manje strukturnih promjena.

Tim je koristio dva vodeća evropska sinkrotronska postrojenja za ubrzavanje čestica, “BESSY II” i “PETRA III,” za izvođenje eksperimenata punjenja pulsnom strujom. Otkrili su da punjenje PC-a potiče “homogenu distribuciju” litijevih iona u grafitu, što smanjuje mehanički stres i pucanje u česticama grafita. 
Protokol također može suzbiti strukturnu degradaciju u NMC532 katodi.

Studija pokazuje da je visokofrekventno pulsiranje pravokutnom strujom dalo najbolje rezultate. Testovi pokazuju da punjenje putem kompjutera može udvostručiti životni vijek komercijalnih li-ion baterija uz zadržavanje kapaciteta od 80 posto.

“Pulsno punjenje moglo bi donijeti mnoge prednosti u pogledu stabilnosti materijala elektroda i sučelja te značajno produžiti životni vijek baterija”, rekla je profesorica TU Berlin dr. Julia Kowal, koautorica studije.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()