Evo načina da vam baterija na mobitelu duže traje!

Bez obzira koristite li iPhone ili Android, nekoliko jednostavnih podešavanja može učiniti da vaš telefon duže radi s jednim punjenjem

13.07.2023. 12:50
  • Podijeli:
baterija_mobiteli - pixabay-63db7c2cb3705.webp Foto: Pixabay

Kada je baterija vašeg telefon pri kraju, a sljedeća prilika za ponovno punjenje je satima udaljena, stres gledanja kako vam se baterija prazni može biti gotovo jednako naporna za vas. Ali, postoje načini da vaši uređaji rade duže, jednostavnom promjenom postavki.

Bez obzira koristite li iPhone ili Android, nekoliko jednostavnih podešavanja može učiniti da vaš telefon duže radi s jednim punjenjem.

1. Smanjite svjetlinu zaslona: Veliki, svijetli zasloni mogu isprazniti bateriju vašeg pametnog telefona, time predlažemo korištenje klizača svjetline u vašem kontrolnom centru.

Na Androidu i iOS-u klizaču za svjetlinu ekrana možete pristupiti povlačenjem s vrha ekrana prema dole (na iPhoneu povucite prema dolee iz gornjeg desnog ugla). Trebali biste vidjeti ikonu sunca koju možete povlačiti vodoravno (Android) ili okomito (iPhone).

Neki pametni telefoni imat će stavku prilagodljive svjetline ekrana. Ona automatski prilagođava nivoe svjetline kako bi odgovarale vašem okruženju. Ako, na primjer, koristite telefon navečer, ovaj će način rada smanjiti svjetlinu bez da povučete klizač.

Za korištenje prilagodljive svjetline ekrana kompatibilnim telefonima, slijedite ove korake:

Na iOS-u: idite na Postavke > Ekran i svjetlina > Pravi ton.

Na Androidu: idite na Postavke > Zaslon > Prilagodljiva svjetlina.

2. Prebacite se na način rada u avionu: Privremeno onemogućavanje svih bežičnih komunikacija uštedjet će puno energije, uvijek je možete ponovno omogućiti kada trebate provjeriti svoje poruke ili uputiti poziv. Način rada u avionu možete pronaći preko prekidača u kontrolnom centru vašeg telefona. Opet prijeđite prstom prema dole s vrha ekrana (gornji desni ugao na iPhoneu) i potražite ikonu aviona. Ako želite gledati TV na putovanju, razmislite o preuzimanju sadržaja kod kuće (na primjer, u aplikaciji Netflix) dok se vaš telefon puni. Zatim prijeđite na način rada u avionu dok putujete.

3. Omogućite način rada niske potrošnje: Većina pametnih telefona sada omogućuje prebacivanje na način rada koji ograničava određene pozadinske funkcije kako bi baterija duže trajala.

Na iOS-u: dodirnite Postavke > Baterija > Način rada niske potrošnje.

Na Androidu: postavke se razlikuju, ali trebali biste ih pronaći pod Postavke > Baterija > Štednja baterije ili Način rada za štednju energije.

4. Onemogućite funkcije lokacije: Isključivanje praćenja lokacije spriječit će pravilan rad određenih aplikacija (kao što su aplikacije za karte), ali to je učinkovit način očuvanja energije.

Na iOS-u: Odaberite Postavke > Privatnost i sigurnost > Usluge lokacije.

Na Androidu: dodirnite Postavke > Lokacija.

Imajte na umu da će onemogućavanje vaših postavki lokacije zaustaviti usluge koje koristite za pronalaženje vašeg pametnog telefona ako nestane. Na primjer, aplikacija Find my iPhone na iOS-u , Find My Device na Androidu ili SmartThings Find na Samsung modelima. Ne zaboravite ponovno omogućiti praćenje lokacije kada se vratite na punu bateriju.

5. Smanjite vrijeme čekanja ekrana: Postavka vremenskog ograničenja ekran na vašem mobitelu definira koliko dugo ekran ostaje aktivan kada ga ne koristite. Možda biste trebali pokušati smanjiti ovu odgodu da vidite utječe li na trajanje baterije.

Na iOS-u: otvorite Settings > Display & Brightness > Auto-Lock.

Na Androidu: idite na Postavke > Ekran> Istek ekrana. Neki modeli imaju Screen Attention, koji sprječava da se ekran isključi ako gledate u njega.

6. Uklonite widgete koji vam ne trebaju: Widgeti mogu biti sjajan dodatak vašem pametnom telefonu ako želite personalizirati svoj početni ekran. Na primjer, možete upotrijebiti widget Google kalendara da odmah možete provjeriti svoj raspored ili widget Spotify da brzo pristupite muzici. Međutim, widgeti troše resurse sistema i često se ažuriraju u pozadini, što može utjecati na trajanje baterije.

Na iOS-u: pritisnite i držite widget kako biste ga odabrali, zatim odaberite Ukloni widget.

Na Androidu: pritisnite i držite widget kako biste ga odabrali, zatim ga povucite do tipke Ukloni na vrhu vašeg početnog ekrana.

7. Provjerite je li vaš softver ažuriran: Ako osjetite iznenadni pad trajanja baterije, provjerite ima li vaš telefon najnoviji softver. Ažuriranje bi moglo unijeti neke promjene iza scene (ispravci programskih grešaka i podešavanja performansi) koje mu pomažu da radi duže. Kako biste bili sigurni da je vaš pametni telefon ažuriran, samo slijedite ove korake:

Na iOS-u: Idite na Postavke > Općenito > Ažuriranje softvera.

Ako koristite Android, imajte na umu da će se precizni koraci razlikovati ovisno o proizvođaču. Također možete pokušati upisati Ažuriranje u traku za pretraživanje na telefonu (ne u web pregledniku).

8. Koristite power bank: Prijenosne baterije za napajanje izvrstan su način da napunite bateriju svog telefona kada nema utičnice na vidiku. To su u biti punjive baterije dizajnirane za punjenje drugih stvari. Postoje tri ključna činioca koja treba uzeti u obzir pri kupovini power bank-a: njegov kapacitet (u mAh), mogućnosti povezivanja i podržava li ili ne brzo punjenje. Razmislite i o veličini i trajnosti.

Powerbankovi velikog kapaciteta moći će zadržati i isporučiti više energije vašem mobilnom telefonu. Da bismo vam dali grubi predosjećaj, baterija za napajanje od 10.000 mAh trebala bi imati dovoljno energije za dvostruko punjenje većine pametnih telefona.

Banke većeg kapaciteta drže više energije, ali su obično glomaznije. Najbolji powerbankovi imaju više od jedne veze i imaju USB-A i USB-C priključke. Idealno bi bilo da kupite onaj koji može puniti preko svih svojih priključaka istovremeno, piše vecernji.hr.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()