Četiri astronauta iz različitih zemalja stigli na ISS u kapsuli Crew Dragon

Misija Crew 7

30.08.2023. 11:00
  • Podijeli:
iss reuters-64ec3ee8e4cb2.webp Foto: Reuters

Kapsula Crew Dragon kompanije SpaceX spojila se s Međunarodnom svemirskom stanicom (ISS) nakon lansiranja iz Floride, čime su članovi četveročlane posade iz različitih zemalja započeli svoj boravak u orbiti.

Crew Dragon je lansiran u subotu iz Svemirskog centra Kennedy američke svemirske agencije NASA-e, a s ISS-om se spojio u nedjelju. Riječ je o nacionalno najraznovrsnijoj misiji kompanije SpaceX u historiji jer posadu čine Amerikanka Jasmin Moghbell iz NASA-e, danski astronaut Andreas Mogensen iz Evropske svemirske agencije, Satoshi Furukawa iz japanske agencije JAXA te ruski kosmonaut Konstantin Borisov iz Roscosmosa.

Kapsula Crew Dragon lansirana je pomoću SpaceX-ove rakete Falcon 9, a na ISS je stigla nakon jednodnevnog putovanja. Moghbell, Mogensen, Furukawa i Borisov su se tako pridružili grupi od sedam astronauta koji su se već nalazili na ISS-u.

Članovi nove misije Crew-7 će provesti pet dana preuzimajući operacije od astronauta misije Crew-6, koji su u svemiru od marta i koji se vraćaju na Zemlju u svojoj letjelici Crew Dragon Endeavour.

Ovo je osmi svemirski let NASA-e i SpaceX-a u okrivu komercijalnog programa, koji transportuje astronaute na ISS od prve misije kompanije SpaceX s posadom obavljene 2020. godine.

Posada Crew-7 će na ISS-u provesti oko 180 dana te će obaviti niz eksperimenata uključujući potencijalni rizik od širenja bakterija i gljivica u ljudskim misijama. Tim će analizirati da li se mikroorganizmi mogu izbaciti iz otvora svemirske stanice u vakuum svemira.

Drugi projekt ESA-e će istražiti kako se spavanje u mikrogravitacionom okruženju razlikuje od spavanja na Zemlji, a fokus je na analizi moždanih talasa astronauta. Također, bit će obavljen i eksperiment istraživanja stvaranja biofilma u otpadnoj vodi na ISS-u, što bi moglo biti ključno za pronalaženje novih načina recikliranja vode za piće i higijenu u svemiru. Poznato je da astronauti već dugo koriste reciklirani znoj i urin kako bi dobili vodu za piće i tuširanje.

Furukawa je rekao da se raduje povratku u svemir i naučnim istraživanja među kojima su i ona koja mogu pomoći u razvoju medicine i znanja potrebnih za istraživanje Mjeseca.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()