Otkriven razlog: Evo zašto šume Republike Srpske posluju u minusu

Nameće se logičan zaključak, da Javno preduzeće “Šume Republike Srpske” ponovo klizi u gubitke.

03.09.2023. 08:25
  • Podijeli:
drva_pixabay_mala-crop.jpg Foto: Pixabay

U Republici Srpskoj je za sedam mjeseci ove godine proizvedeno ukupno 931.650 metara kubnih raznih šumskih sortimenata ili 13,8 odsto manje nego u istom periodu lani.

Istovremeno je i prodaja manja za skoro 18 procenata, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Iz ovih statističkih podataka nameće se logičan zaključak, da Javno preduzeće “Šume Republike Srpske” ponovo klizi u gubitke i da će ovu godinu, najvjerovatnije, završiti u minusu.

Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske, Igor Andrić, rekao je za Srnu da su glavni uzrok smanjenja proizvodnje u šumarstvu loše vremenske prilike s kraja zime i gotovo cijelog proljeća, kada je bilo mnogo kišnih dana, što je otežalo sječu i izvlačenje sortimenata do šumskih stovarišta.

– Na pad proizvodnje uticao je i nedostatak radne snage kod izvođača poslova u šumarstvu. Sada je teško nadoknaditi proizvodnju u tekućem periodu i pretpostavljam da ova godina neće biti završena sa stoprocentnim ispunjenjem proizvodnog plana – naveo je Andrić.

Dragan Banjac, direktor Šumskog gazdinstva “Doboj” potvrdio je za Srpskainfo da su vremenske prilike za šumare ove godine bile pogubne.

– Ne mogu govoriti o poslovanju na nivou cijelog preduzeća, ali mi u Doboju, zbog stalnih kiša, nismo mogli ući u šumu do posljednjih dana juna. Za sada smo jedva postigli 65 odsto od planirane proizvodnje za ovu godinu – rekao je Banjac.

Slaven Gojković, generalni direktor “Šuma RS”, ipak ne gubi nadu. Kaže, ako jesen bude topla i suva, kao prošle godine, preduzeće bi ipak moglo na zelenu granu.

– Veliki je zaostatak, proljeće je bilo katastrofa. Ipak se nadam da će jesen biti bolja. Ako bismo na jesen mogli raditi punom parom, mogli bismo nekako isplivati na pozitivnu nulu – navodi Gojković za Srpskainfo.

Stručnjaci u šumarstvu sa kojima smo razgovarali, ipak, misle da je Gojkovićev optimizam nerealan.

Jedan od iskusnih šumarskih inženjera, koji se bavio i rukovodećim poslovima, za Srpskainfo kaže da je “zaostatak” u proizvodnji realno nenadoknadiv, čak i ako jesen bude idealna.

– Da bi poslovanje bilo pozitivno, potrebno je ostvariti najmanje 95 odsto planirane proizvodnje, a teško je moguće da se, i uz idealne prilike, do kraja godine dobaci do 87 odsto od plana – ocjenjuje naš sagovornik.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()