Igor Gavran za UNU: Odluka ECB da podigne kamatne stope imaće određeni uticaj i na BiH

Naime, naše tržište i uslovi poslovanja banaka u BiH su drugačiji, ponuda kredita je daleko veća od tražnje, kamate na štednju su minimalne, likvidnost banaka je na jako visokom nivou…

01.08.2023. 09:29
  • Podijeli:
evropska centralna banka anadolija-1666875109417.webp Foto: Anadolija

Evropska centralna banka krajem poošle sedmice odlučila je da dgne kamatne stope. Kao što se i očekivalo, ECB podigla je kamatne stope za 25 baznih poena na 4,25 posto.

Predsjednica ECB-a Christine Lagarde istaknula je da je inflacija generalno i dalje visoka kao rezultat niza faktora, ali da istovremeno pada, prema cilju od dva posto, te da su ove odluke zasnovane na očekivanjima inflacije u bliskoj budućnosti.

Što se tiče budućih odluka o kamatnim stopama, Lagarde nije potvrdila namjeru ECB-a da nastavi s podizanjem kamatnih stopa.

Lagard je također dodala da će buduće odluke o kamatnim stopama ovisiti o nadolazećim ekonomskim podacima, navodi se u saopćenju ECB-a.

Igor Gavran, ekonomski analitiar za portla UNA ističe da ova mjera ima za cilj uticati na smanjenje inflacije u Eurozoni, jer direktno utiče na povećanje kamatnih stopa u bankama i time smanjenje tražnje za kreditima i povećanje štednje a i jedno i druge smanjuje tražnju i potrošnju i stvara pritisak na smanjenje cijena. 

"Neizvjesno je koliko će sve ovo djelovati na cijene u praksi (gore opisano je kako ECB planira i očekuje), 
ali definitivno će imati za posljedicu usporavanje ekonomske aktivnosti", objašnjava Gavran.

Ističe da, kada je riječ o Bosni i Hercegovini, određeni uticaj je neminovan zbog povezanosti vrijednosti KM i eura, pa će se tako svaka promjena vrijednosti era u odnosu na druge valute direktno odraziti i na kretanje vrijednosti KM. 

"Ali najdirektniii efekat na kretanje kamatnih stopa bi u BiH trebao izostati ili u najgorem slučaju biti daleko manji nego u Eurozoni.

Naime, naše tržište i uslovi poslovanja banaka u BiH su drugačiji, ponuda kredita je daleko veća od tražnje, kamate na štednju su minimalne, likvidnost banaka je na jako visokom nivou… i nema razloga za rast kamatnih stopa, čak ne bi bio ni u interes samih banaka dugoročno, a domaći regulatori su također u više navrata obeshrabrivali svaki rast kamata. Zbog svega navedenog ne očekujem značajnije efekte na BiH iako je moguće da neke banke odluče povećati kamate u mnogo manjoj mjeri nego u EU", zaključuje Gavran za UNU.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()