Farmaceutske firme gube milijarde na legalizaciji kanabisa

Samo jedna američka država koja legalizuje kanabis može koštati farmaceutski sektor gotovo 10 milijardi dolara.

10.09.2022. 19:52
  • Podijeli:
kanabis-marihuana-ulje-shutterstock Cropped (1).jpg Foto: Shuttersock

Nova studija, prva takve vrste, koju su proveli istraživači s Kalifornijskog državnog sveučilišta Politehnike i Sveučilišta u Novom Meksiku objavljena je u PLOS One. A govori da bi se nakon legalizacije godišnja prodaja proizvođača lijekova mogla smanjiti za prosječno 3 milijarde dolara.

Umjesto lobiranja protiv politike legalizacije kanabisa, autori sugerišu da bi proizvođači lijekova mogli imati više koristi od ulaganja u tržišta kanabisa. 

Osim toga, kažu da veličina negativnog učinka legalizacije kanabisa na povrate na burzi sugeriše da se očekuje da će kanabis postati stalni i važan igrač na farmaceutskom tržištu.

Povrat dionica nakon legalizacije smanjuje se do 2%

Za ovu su studiju istraživači analizirali podatke o povratu zaliha i prodaji lijekova na recept za 556 farmaceutskih tvrtki između 1996. i 2019. 

Analiza je uspoređivala je tržišne trendove prije i nakon donošenja raznih zakona o medicinskom i rekreacijskom kanabisu u relevantnim američkim državama.

Otkrili su da su, u prosjeku, burzovni povrati za farmaceutske firme bili 1,5 do 2% niži 10 dana nakon legalizacije na državnoj razini. Prinosi dionica smanjili su se kao odgovor na legalizaciju i medicinske i rekreacijske djelatnosti.

Gledajući podatke o prodaji, istraživači su izračunali da prosječna promjena u tržišnoj vrijednosti tvrtke iznosi 63 milijuna dolara po događaju legalizacije, s ukupnim utjecajem na tržišnu vrijednost tvrtki od 9,8 milijardi dolara po događaju.

Koristeći povijesne podatke o omjeru cijene i prodaje za proizvođače lijekova u godini povezanoj sa svakim događajem legalizacije, istraživači su također procijenili da bi moglo doći do promjene od 3 milijarde dolara u godišnjoj prodaji svih proizvođača lijekova po događaju legalizacije.

"Ekonomski značaj procijenjenog gubitka tržišne vrijednosti od 9,8 milijardi dolara u tvrtkama po događaju legalizacije kanabisa iznimno je velik, međutim naše rezultate treba tumačiti oprezno", napisali su istraživači.

"Ključno ograničenje je to što ulagače modeliramo kao racionalne, što može precijeniti ekonomski značaj naših rezultata. Drugo, ograničeni smo na tvrtke kojima se javno trguje i prošle događaje legalizacije", dodali su.

Medicinska naspram rekreacijske legalizacije

Dok su svi događaji legalizacije kanabisa uzrokovali određeno smanjenje prinosa na burzi, istraživači su utvrdili da su politike medicinske uporabe generirale prigušeniji učinak na kumulativne prinose, ali su bile "upornije".

Uspoređujući predviđene i stvarne kumulativne povrate za proizvođače lijekova i analizirajući reakcije ulagača između medicinskih i rekreacijskih događaja, istraživači su otkrili da je velik dio razlike u kumulativnim povratima uzrokovan događajima medicinske legalizacije.

"Predviđamo da bi se potrošnja na konvencionalne farmaceutske lijekove smanjila za gotovo 11% ako bi preostalih 16 država bez legalizacije medicinskog kanabisa legaliziralo kanabis", napisali su autori studije.

Što se tiče podataka o prodaji, autori su otkrili da je implicirano smanjenje prodaje od rekreacijske legalizacije bilo približno 129% veće od onog kod medicinske legalizacije kada su to dvoje procijenjeno odvojeno. Međutim, autori primjećuju da je moguće da izračuni za rekreacijske događaje budu podložniji ekstremima, budući da ima manje rekreacijskih događaja legalizacije.

Kanabis može povećati konkurenciju na tržištu lijekova

Autori su također pogledali poduzorak od 91 farmaceutske tvrtke, koji je sadržavao 16 proizvođača lijekova i 75 proizvođača generičkih lijekova.

Utvrdili su da su na odgovor ulagača generičkih tvrtki više utjecali događaji legalizacije u postocima, međutim tvrtke s markama bile su više pogođene u smislu apsolutne veličine jer imaju veću tržišnu vrijednost.

Kanabis koji na ovaj način smanjuje povrat novo je otkriće, kažu autori studije. Kada, na primjer, generički lijek uđe na tržište, cijene robnih marki lijekova obično rastu u naravi. 

To što je kanabis drugačiji u ovom pogledu mogao bi potaknuti konkurenciju na tržištima lijekova u SAD-u, budući da se široki terapeutski potencijal kanabisa postavlja kao alternativa nizu poznatih lijekova, piše Analytical Canabis.

"Trenutačno pacijenti koji koriste kanabis i njihovi davatelji imaju malo informacija koje bi ih vodile prema najučinkovitijem liječenju za njihovo stanje", kaže koautorica studije Sarah Stith.

"Budućnost medicine kanabisa leži u razumijevanju prevalencije i učinaka biljnih komponenti izvan THC-a i CBD-a i identificiranju načina za kategorizaciju kanabisa prema mjerljivim karakteristikama za koje se zna da daju specifične učinke", dodala je.

"Oponašanje konvencionalnih lijekova putem standardizacije možda nije optimalna krajnja točka za kanabis, budući da varijabilnost svojstvena biljci kanabisa vjerojatno utječe na njenu sposobnost liječenja toliko mnogo stanja", objasnila je znanstvenica.

Odriču li se ljudi doista lijekova zbog kanabisa?

Čini se da ovaj uočeni utjecaj na zalihe lijekova i prodaju sa svakim slučajem legalizacije daje dodatnu težinu ideji da se kanabis obično koristi kao alternativa farmaceutskim lijekovima.

Ovu ideju već sugeriraju brojna anegdotalna izvješća, poput ankete sudionika javnozdravstvenog događaja o reformi kanabisa iz 2018. 

To je istraživanje pokazalo da je 42% samoidentificiranih korisnika medicinskog kanabisa izjavilo da je prestalo s uporabom farmaceutskog lijeka nakon što su počeli koristiti kanabis.

Nakon talijanske legalizacije 'lakog kanabisa', odluke iz 2016. o podizanju gornje granice za THC u konoplji s 0,2% na 0,6% , također je objavljeno da je dostupnost laganog kanabisa dovela do smanjenja izdanih paketa opioida, anksiolitika, sedativa, lijekova protiv migrene, antiepileptika, antidepresiva i antipsihotika.

Drugo nedavno istraživanje, objavljeno u Journal of Pain, pokazalo je da je oko 80% ispitanih odraslih konzumenata kanabisa koristilo kanabis kao zamjenu za neku vrstu farmaceutskog lijeka, najčešće opioidne lijekove protiv bolova. 

Kada su upitani za razloge ove zamjene, većina ispitanika je smatrala da kanabis ima manje štetnih učinaka od farmaceutskih ekvivalenata, a da i dalje uspješno upravlja simptomima.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()