Evropska unija “za dlaku” izbjegla recesiju: Šta će biti sa nama?

BiH za izlazak iz krize potrebniji puno značajniji rast jer je osnovica niska, a stanje u konkurentnosti ekonomije loše

15.02.2023. 17:47
  • Podijeli:
recesija_ilustracija_PIXABAY-63875ac69e5fb.webp Foto: Pixabay

Bosni i Hercegovini je za izlazak iz krize potrebniji puno značajniji rast jer je osnovica niska, a stanje u konkurentnosti ekonomije loše.

Evropska komisija je u ponedjeljak objavila zimske ekonomske prognoze prema kojima bi ekonomski rast trebao biti veći, a inflacija niža nego što se očekivalo. Financijski stručnjaci tvrde da je recesija “za dlaku” izbjegnuta, a kako će i na koji način to uticati na Bosnu i Hercegovinu UNA je pitala stručnjake.

Prema podacima Evropske komisije prognoza inflacije blago je smanjena u odnosu na jesen i to uglavnom zbog kretanja na energetskom tržištu. Predviđa se da će se ukupna inflacija u EU smanjiti sa 9,2 posto u 2022. na 6,4 posto u 2023. i na 2,8 posto u 2024. godini, a u eurozoni s 8,4 posto u 2022. na 5,6 posto u 2023. i na 2,5 posto u 2024. godini.

Povoljna kretanja od jesenske prognoze poboljšala su izglede za rast za ovu godinu. Međutim, utjecaj nepovoljnih okolnosti i dalje je snažan. Potrošači i preduzeća i dalje se suočavaju s visokim troškovima energije, a temeljna inflacija (ukupna inflacija bez energije i neprerađene hrane) u januaru je nastavila rasti, što dodatno narušava kupovnu moć domaćinstava.

Budući da su inflacijski pritisci i dalje prisutni, očekuje se nastavak pooštravanja monetarne politike, što će negativno utjecati na poslovnu aktivnost i kočiti ulaganja.

Rizici od povećanja inflacije i dalje postoje, posebno u 2024. godini, jer bi se moglo pokazati da su se cjenovni rizici više raširili i ukorijenili nego što se očekivalo ako se plate i dalje vrijeme nastave kretati iznad prosjeka.

Minimalan rast, minimalna očekivanja

Igor Gavran, ekonomski analitičar za portal UNA objašnjava da s obzirom na to da se umjesto recesije prognozira stagnacija, odnosno u najboljem slučaju minimalan rast, sve je to još uvijek neizvjesno i lako se tokom godine može promijeniti na niže (kao sto su se prognoze mikrosekundi i tokom prethodne godine).

“Ali i ako se prognoze pokažu radnim, opet je riječ o tek simboličnoj i više psihološkoj razlici. Tek neki ozbiljniji rast bi značio pravu razliku” ističe Gavran.

Dodaje da bi, svakako izostanak recesije u EU smanjio rizik negativnog uticaja na BiH, posebno na naše izvoznike, i omogućio i našoj ekonomiji bolje rezultate, ali da je BiH još više nego EU potreban puno značajniji rast jer je osnovica niska a stanje u ekonomiji kontinuirano loše.

“Ukratko, ovo jesu optimistična predviđanja u odnosu na ranija, i ublažavaju rizike, ali još uvijek uz puno rizika i nestabilnosti. Znači stanje se ne pogoršava, ali ako imate rast koji je nula ili jedva iznad nule a i to je upitno ne možemo očekivati skoro nikakve promjene. Recesija bi značila rizik pada narudžbi našim izvoznicima a bez recesije taj rizik je manji ili ga nema. Ali ovako minimalan rast ne daje ni neka očekivanja za rast tražnje i izvoza”, ističe Gavran za UNU.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()