Treba li nam dodatni vitamin D u proljeće?

Istraživanja ukazuju da nije baš tako i da je manjak vitamina D mnogo češći nego što mislimo, čak i u ljetnjim mjesecima

12.04.2024. 16:00
  • Podijeli:
vitamin D pixabay-654a3d3acbab3.webp Foto: Pixabay

Poznato je da se vitamin D generiše u ljudskoj koži kada je ona izložena suncu. To je jedan od razloga zbog kojih vlada mišljenje da u sunčano doba godine, proljeće i ljeto, nema potrebe za suplementima vitamina D. Međutim, istraživanja ukazuju da nije baš tako i da je manjak vitamina D mnogo češći nego što mislimo, čak i u ljetnjim mjesecima.

Vitamin D nije povezan samo sa zdravljem kostiju, što je odavno dokazano. On doprinosi opštem zdravlju, funkcionisanju mišića, organa za varenje, hormona, mozga i imunog sistema. Brojna istraživanja sprovedena u doba pandemije koronavirusa pokazala su da dovoljan nivo vitamina D u organizmu značajno utječe da tok ove bolesti bude znatno blaži

Zašto je dobro povremeno uzimati suplemente vitamina D i u sunčanim mjesecima?

Kako je pokazalo jedno skorašnje istraživanje u SAD-u, prevalencija manjka vitamina D u opštoj populaciji je šokantna. Skoro trećina (29%) odraslog stanovništva ima značajan deficit ovog vitamina, dok ga 41% nema dovoljno.

Upitaćete se – da li je takav slučaj i ljeti, kada se svi izlažu suncu, ili provode odmor na moru gde se nemilosrdno prže na plažama? Međutim, godine značajno utječu na našu sposobnost da proizvodimo vitamin D čak i kad ima dovoljno sunca. Otrežnjujući su bili rezultati istraživanja obavljenog 2017. u Meksiku, na osobama preko 55 godina starosti. Iako njihova okolina ne može biti sunčanija, pokazalo se da je većina Meksikanaca, učesnika ovog istraživanja, imala značajan manjak vitamina D!

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()