Nedostatak jedne hranjive tvari šteti organizmu više nego pušenje

Produžite životni vijek

04.06.2024. 20:08
  • Podijeli:
čišćenje ribe, riba, pixabay-660be4dbef4bd.webp Foto: Pixabay

Na životni vijek utječu mnogi različiti faktori. Na neke, poput genetike, bolesti i povreda, ne možemo utjecati, dok na druge, poput prehrane i tjelovježbe, možemo uvelike utjecati.

Pušenje je poznato kao jedna od najgorih navika koje možemo izabrati za naše zdravlje. Ne samo da je vodeći uzrok raka pluća u svijetu, već može povećati i rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.

No, naučnici su otkrili da bi nedostatak jednog nutrijenta mogao biti gori od pušenja, piše Index.hr.

Istraživanje je pokazalo da nedostatak omega-3 masnih kiselina u prehrani može skratiti životni vijek više nego pušenje. Naime, pušenje skraćuje očekivani životni vijek za četiri godine, dok ga niski nivoi omega-3 masnih kiselina, koje se uglavnom nalaze u masnoj ribi poput lososa i skuše, mogu smanjiti za pet godina.

Istraživanje, objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition, koristilo je statistike iz Framingham Heart Study (FHS), jedne od najdugovječnijih studija na svijetu.

FHS je pružio jedinstvene uvide u faktore rizika za kardiovaskularne bolesti i doveo do razvoja Framingham Risk Scorea temeljenog na osam osnovnih faktora rizika: dobi, spolu, pušenju, liječenju hipertenzije, statusu dijabetesa, sistoličkom krvnom pritisku, ukupnom holesterolu i HDL holesterolu.

“Informacije sadržane u koncentracijama četiri masne kiseline u crvenim krvnim stanicama bile su jednako korisne kao one sadržane u nivoima lipida, krvnom pritisku, pušenju i statusu dijabetesa u pogledu predviđanja ukupne smrtnosti. Ovo govori o snazi omega-3 indeksa kao faktora rizika i trebalo bi ga smatrati jednako važnim kao i druge utvrđene faktore rizika, možda čak i važnijim”, rekao je koautor studije, dr. Bill Harris, predsjednik Fatty Acid Research Institute.

Japan ima veći omega-3 indeks nego SAD
Raniji izvještaj iz 2018. godine pokazao je da su osobe s visokim omega-3 indeksom imale 33 posto manji rizik od rane smrti. Istraživanje je također istaknulo kako je unos omega-3 u svijetu povezan s različitim očekivanim životnim vijekom.

“Zanimljivo je primijetiti da je u Japanu, gdje je prosječni omega-3 indeks veći od osam posto, očekivani životni vijek oko pet godina duži nego u Sjedinjenim Državama, gdje je prosječni omega-3 indeks oko pet posto”, dodao je glavni autor studije dr. Michael McBurney sa Univerziteta Guelph u Kanadi.

Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama uključuje:

ribu i druge morske plodove (posebno hladnovodnu masnu ribu, kao što su losos, skuša, tuna, haringa i srdela)
orašaste plodove i sjemenke (kao što su laneno sjeme, chia sjemenke i orasi)
biljna ulja (kao što su laneno ulje, sojino ulje i ulje repice).

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()