Jedan od najčešćih uzroka smrti: Obilježen Svjetski dan moždanog udara

Moždani udar nastaje naglo, kao što udara GROM iz vedra neba. Ne bira vrijeme, niti godine

29.10.2023. 19:49
  • Podijeli:

Danas se obilježava Svjetski dan moždanog udara, a cilj je upozoriti javnost o važnosti preventivnih aktivnosti i promociji zdravog životnog stila. Moždani udar je među prva tri uzroka smrtnosti u svijetu, prvi uzrok invalidnosti, ali i jedno od najtežih oboljenja današnjice. Samo u Republici Srpskoj od moždanog udara godišnje oboli 4 i po hiljada ljudi, a u UKC-u Srpske se trenutno liječi oko hiljadu i po pacijenata.

Moždani udar nastaje naglo, kao što udara GROM iz vedra neba. Ne bira vrijeme, niti godine. A, upravo je akronim "GROM" skraćenica za glavne simptome moždanog udara.

"G kao govor, znači oduzetost govora, R kao ruka oduzetost ruke, noge i jedne polovine tijela, O kao obzra, iskrivi se lice pacijentu i M kao minute. Od nastanka moždanog udara do početka terapije smije proći najviše 4 i po sata, znači što prije dođete to je bolje za mozak, za oporavak mozga, jer svaki minut nakon moždanog udara dva miliona stanica nervnih umire od posljedica moždanog udara", kazao je SINIŠA MILJKOVIĆ, načelnik Klinike za neurologiju UKC Republike Srpske.

Koliko svaka minuta znači, najbolje zna banjalučanka Sofija Vučićević koja je sa samo 24 godine doživjela moždani udar.

"Manifestovalo se tako što sam odmah izgubila način govora i funkciju desne ruke i noge, znači odmah sam pala. Ono što želim svima da kažem, svi mi imamo ambicije i ciljeve i ambicije i planove, i nerviranja hiljade oko toga, ali kada vam se ovo desi i kada vidite da vam život zavisi iz minute u minutu, onda vidite samo da je najbitnije ljubav i dragi ljudi sa kojima se okružujete", poručila je Vučićevićka.

Pored ljubavi i dragih ljudi, neophodne su i redovne kontrole, poručio je direktor UKC Republike Srpske Vlado Đajić.

"Redovne kontrole, izbjegavanje faktora rizika i ultrazvučno ispitivanje krvnih sudova vrata i glave, samo to, a to malo može puno značiti, može spasiti život svakog od nas i svakog člana naše porodice", poručio je Đajić.

"Moja je preporuka da se malo gleda unaprijed, znači preventivno, da se pogledaju malo te genetske predispozicije, da li je obolio od nekih drugih bolesti, šećera, visokog pritiska jer kad se desi moždani udar to je skup nekih viših uzroka", kazao je NEBOJŠA ALEKSIĆ, udruženje za kvalitetniji život nakon moždanog udara "MUDAR" iz Banjaluke.

Kako bi podigli svijest o značaju prevencije, medicinsko osoblje UKC-a danas je na Trgu Krajine besplatno mjerilo krvni pritisak i šećer u krvi.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()