Hronični stres ima jasan učinak na naše ponašanje

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Molecular Psychiatry, naučnici su sada otkrili da hronični stres dovodi do hiperaktivnosti

22.03.2023. 06:55
  • Podijeli:
Stres (1)-64007e2b27e26.webp Foto: Pixabay

Hronični stres ima jasan učinak na naše ponašanje, uzrokujući probleme kao što su depresija, smanjenje uživanja u aktivnostima koje su prije bile ugodne, pa čak i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), piše Scitechdaily.com.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Molecular Psychiatry, naučnici su sada otkrili da hronični stres dovodi do hiperaktivnosti u grupi neurona koji se nalaze u regiji mozga u obliku luka. Kada ovi POMC neuroni postanu pretjerano aktivni, to rezultira ovim problemima u ponašanju. Međutim, pokazalo se da smanjenje njihove aktivnosti ublažava ove probleme.

Naučnici sa Medicinskog koledža Georgia istražili su hipotalamus, ključ za funkcije poput oslobađanja hormona i regulacije gladi, žeđi, raspoloženja, seksualnog nagona i sna, u populaciji neurona zvanih proopiomelanokortin, ili POMC, neuroni, u odgovor na 10 dana hroničnog, nepredvidivog stresa. Hronični nepredvidivi stres naširoko se koristi za proučavanje utjecaja izloženosti stresu na životinjskim modelima, a u ovom slučaju to uključuje stvari poput suzdržanosti, dugotrajne mokre posteljine u nagnutom kavezu i društvene izolacije. Otkrili su da su stresori povećali spontano aktiviranje ovih POMC neurona kod mužjaka i ženki miševa.

Kada su direktno aktivirali neurone, umjesto da dopuštaju stresu da poveća njihovu aktivaciju, to je također rezultiralo prividnom nesposobnošću osjećanja zadovoljstva, nazvanom anhedonija, i očajem u ponašanju, što je u suštini depresija. Kod ljudi, pokazatelji anhedonije mogu uključivati ​​prestanak interakcije s dobrim prijateljima i gubitak libida.

S druge strane, kada su naučnici inhibirali pokretanje neurona, to je smanjilo ove vrste promjena ponašanja izazvanih stresom kod oba spola. Rezultati pokazuju da su POMC neuroni "i neophodni i dovoljni" da povećaju osjetljivost na stres, a njihovo pojačano aktiviranje je pokretač rezultirajućih promjena u ponašanju poput depresije.

Također je poznato da pretjerana aktivnost neurona izaziva napade, a postoje antikonvulzivi koji se daju da otvore kalijumove kanale i smanjuju to prekomjerno aktiviranje. Postoje čak i neki rani klinički dokazi da bi ovi lijekovi također mogli biti od pomoći u liječenju depresije i anhedonije.

Hronični stres utiče na sve tjelesne sisteme, prema Američkom udruženju psihologa. Čak su i mišići napeti kako bismo se zaštitili od povrede i bolova. Stres može uzrokovati kratak dah, posebno kod onih s već postojećim respiratornim problemima poput astme. Dugoročno, može povećati rizik od hipertenzije, srčanog udara i moždanog udara, čak i promijeniti dobre bakterije u našim crijevima koje nam pomažu u varenju hrane.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()