Higijena prije svega: Kako se pravilno brinuti za kontaktne leće

Svaki put kad izvadite kontaktne leće, trebate ih protrljati i isprati otopinom za dezinfekciju kontaktnih leća

Autor: UNA HR
25.12.2022. 09:47
  • Podijeli:
kontaktna leća, pixabay-63a3f74ec8ca4.webp Foto: Pixabay

Kontaktne leće mogu su nezamjenjive za osobe sa slabim vidom, ali ako nisu pravilno očišćene i pohranjene riskirate ozbiljne infekcije oka, kažu stručnjaci.

Do jedan od svakih 500 nositelja kontaktnih leća svake godine dobije takve infekcije, što ponekad može dovesti do trajne sljepoće. Čak su i manje infekcije uzrokovane kontaminacijom bolne i ometaju svakodnevni život, prema Američkoj akademiji za oftalmologiju.

Bez obzira na to nose li se kontaktne leće za ispravljanje problema s vidom ili samo u posebnim prilikama, sve kontaktne leće smatraju se medicinskim pomagalima.

Koje probleme s očima mogu izazvati kontaktne leće?

Ogrebotine

Mogu biti uzrokovane kontaktnim lećama koje su prestare ili ne pristaju pravilno. Također mogu uzrokovati urastanje krvnih žila u vašu rožnicu, što je rizično stanje koje može oštetiti vaš vid, piše HealthDay.

Suho oko

Ovo je čest simptom kod nošenja kontaktnih leća, ali ako koristite kapi za oči da biste ga riješili, vaše leće bi se mogle oštetiti. Iako biste trebali izbjegavati korištenje kapi za oči, ako to učinite, trebali biste koristiti kapi za podmazivanje bez konzervansa ili kapi za vlaženje.

Alergije

Nadražujuće čestice mogu se nakupiti na vašim kontaktnim lećama i potom doći u kontakt s vašim očima. Ako vam se vid zamuti ili vidite gnoj u oku, ovi simptomi mogu signalizirati ozbiljne probleme s očima.

Kako možete spriječiti te probleme?

Nemojte spavati s kontaktnim lećama u očima osim ako vam to nije propisao vaš oftalmolog. Kada spavate s njima, toplo i vlažno okruženje je lako mjesto za život i razmnožavanje bakterija, često uzrokujući infekciju.

Operite ruke sapunom i toplom vodom prije rukovanja kontaktnim lećama. Sušenje ruku nakon pranja gotovo je jednako važno kao i pranje. To je zato što voda može unijeti klice u oko ako ostane na leći kada je umetnuta.

Sve kontaktne leće koje izvadite iz oka moraju se očistiti i sterilizirati prije ponovnog stavljanja. Postoji mnogo različitih metoda čišćenja koje ovise o vrsti kontaktnih leća koje koristite, ako ste alergični ili drugim čimbenicima. Pitajte svog oftalmologa o najboljem načinu čišćenja kontaktnih leća.

Svaki put kad izvadite kontaktne leće, trebate ih protrljati i isprati otopinom za dezinfekciju kontaktnih leća. Zatim ih ispraznite i osušite.

Za čišćenje leća nikada nemojte koristiti fiziološku otopinu domaće izrade, vodu iz slavine ili slinu. Koristite samo novu otopinu za dezinfekciju vaših kontaktnih leća. Nikada ne miješajte novu otopinu sa starom ili korištenom otopinom. I koristite samo specifičnu otopinu za čišćenje koju preporučuje vaš oftalmolog.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()