Kosmonauti nakon problema s automatskim pristajanjem ručno spojili letjelicu sa ISS-om

Letjelica je lansirana u petak pomoću rakete Soyuz 2.1 iz kosmodroma Baikonur u Kazahstanu

06.12.2023. 13:20
  • Podijeli:
međunarodna svemirska stanica, mss - Roscosmos State Space Corporation via AP, File Tanjug-655b30ebea5fe.webp Foto: Roscosmos State Space Corporation via AP, File/Tanjug

Proteklog vikenda je ruska letjelica Progress MS-26/86P doživjela problem prilikom spajanja s Međunarodnom svemirskom stanicom, zbog čega su ruski kosmonauti morali intervenisati.

Letjelica je lansirana u petak pomoću rakete Soyuz 2.1 iz kosmodroma Baikonur u Kazahstanu, a kasnije je došlo do problema s poravnanjem koje obavlja automatizovani sistem "susreta" tokom finalnog prilaza.

Letjelica je nosila i transportovala više od 2.525 kilograma opreme i zaliha, a kosmonauti su sa ISS-a nadgledali daljinsko navođenje letjelice do trenutka spajanja.

No, šatl Progress 86 je doživio tehnički kvar automatiziranog sistema za spajanje nakon dvodnevnog prilaza. U prijenosu američke svemirske agencije NASA-e su prikazani kosmonauti Oleg Kononenko i Nikolaj Čub kako koriste daljinski upravljač u ISS-u s ciljem da pomognu u proceduri pristajanja.

"Preuzet će proces spajanja korištenjem TORU sistema umjesto radarskog sistema na Progressu. Tokom preleta se Progress počeo udaljavati od očekivane visine (orjentacije) te nije bio poravnat s metom za spajanje, a posada je zbog toga preuzela ručnu kontrolu", saopćeno je iz NASA-e.

Na zvaničnom X profilu ISS-a je saopćeno da je teretna letjelica Progress uspješno spojena s modulom Poisk te da je dostavila gotovo tri tone hrane, goriva i namirnica za posadu misije Exp 70.

Ranije ove godine je svemirska letjelica Progress 82 imala problem s curenjem rashladne tečnosti dok je bila spojena na ISS. Nakon povratka na Zemlju je pokrenuta istraga, a ustanovljeno je da je problem rezultat djelovanja "eksternih faktora", ne proizvodnog defekta.

Soyuz letjelice koje kosmonauti koriste za lansiranja posjeduju autonomnu funkciju primarno namijenjenu hitnim situacijama poput ove. U prethodnom incidentu je Soyuz ispuštao rashladnu tečnost, zbog čega su NASA-in astronaut i dva ruska kosmonauta ostali na ISS-u. Potom je poslan novi Soyuz, a posada se vratila kući u septembru.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()