Oprez! Pripazite na ove stvari ako čistite s kombinacijom octa i sode bikarbone

Soda bikarbona je nježan, ali snažan abraziv, dok visoka kiselost bijelog octa može probiti sve vrste prljavštine

28.10.2023. 06:00
  • Podijeli:
čišćenje šporet Shutterstock-6468ac52d16e4.webp Foto: Shutterstock

Ako potražite 'uradi sam' pripravke za čišćenje za gotovo sve, vidjet ćete da se uvijek iznova pojavljuju dva sastojka: soda bikarbona i bijeli destilirani ocat. Oba su cjenovno pristupačna osnovna sredstva koja većina ljudi već ima pri ruci i sigurno mogu biti dobra.

Soda bikarbona je nježan, ali snažan abraziv, dok visoka kiselost bijelog octa može probiti sve vrste prljavštine.

Budući da su oba tako učinkoviti alati za čišćenje, vjerojatno ste naišli i na prijedlog da ih kombinirate za posebno teške nerede, prenosi House Digest.

Iako bi vas zdrav razum mogao navesti da vjerujete da bi to udvostručilo snagu svakog od njih, to bi zapravo bila pogreška. Kada se spoje, ocat i soda bikarbona postaju gotovo beskorisni.

Soda bikarbona je alkalna, što znači da ima pH vrijednost iznad 7. S druge strane, ocat ima pH oko 2,5. Kada se spoje alkalne i kisele tvari, dolazi do kemijske reakcije i otopina postaje neutralna, koja nije ni kisela ni bazna. Dobivena smjesa nije ništa više od vode i natrijevog acetata (sol), koji, kao što možete zamisliti, nisu baš snažna sredstva za čišćenje.

Mjehurići nisu isto što i čišćenje

Ako ste ikada pomiješali sodu bikarbonu i ocat za znanstveni eksperiment ili ste radili kruh s ta dva sastojka, znate da ta dva sastojka stvaraju mjehuriće.

Kada vidimo mjehuriće koji se stvaraju, često pretpostavljamo da stvaraju pjenu za čišćenje, poput sredstva za pranje posuđa ili šampona, ali ne stvaraju se svi mjehurići jednako. To je zato što kemijska reakcija uzrokuje oslobađanje plina ugljičnog dioksida, što stvara pjenušavi prizor, i ne puno više od toga.

Često je dobar savjet izbjegavati kombiniranje proizvoda za čišćenje jer svaki od njih sadrži različite kemikalije i može imati neočekivane reakcije.

Što ako želim koristiti oba sastojka tijekom čišćenja? 

Samo zato što su ocat i soda bikarbona neučinkoviti kada se kombiniraju, mogu činiti snažan duo kada se koriste uzastopce.

To je zato što alkalne otopine za čišćenje mogu napasti mrlje, prljavštinu i prljavštinu drugačije od kiselih. Na primjer, ako čistite odvod i primijetite da je soda bikarbona uglavnom uklonila prsten masnoće i prljavštine, ali još uvijek iz odvoda dolazi miris, možda unutra imate nešto što treba razbiti dolje kiselinom.

Međutim, nemojte samo izliti ocat u sudoper, jer kao što smo rekli, to će samo učiniti snagu čišćenja oba proizvoda uzaludnom. Umjesto toga, nakon što je soda bikarbona učinila sve što može za posao, temeljito je isperite, a zatim u smjesu dodajte ocat.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()