Kako organizam reaguje, šta se dogodi kad se riješimo stresa!?

Opuštanje daje signal tijelu da je u redu štedjeti energiju

15.04.2023. 18:50
  • Podijeli:
stres.jpg

Stres može promijeniti funkciju cijelog organizma, no jednom kada ga se riješimo dolazi do velikih promjena poput smanjenja broja otkucaja srca ili bolje probave.

Stres potiče aktivnost simpatičkog živčanog sistema koji je zadužen za funkcije tijela u opasnim situacijama. Ova "bori se ili bježi" reakcija šalje hormone nazvane kateholamini da ubrzaju rad srca.

Međutim, opuštanje daje signal tijelu da je u redu štedjeti energiju. Vaš parasimpatički sistem preuzima kontrolu i oslobađa hormon nazvan acetilkolin što usporava rad srca i smanjuje brzinu otkucaja.

Krvni pritisak se smanjuje

Hormoni stresa mogu povećati broj otkucaja srca i suziti krvne žile što privremeno povećava krvni pritisak. Suprotno se događa kada se opustite. Ako imate visok krvni pritisak, metode opuštanja poput meditacije mogu vam pomoći nositi se sa stresom i smanjiti šanse za srčane bolesti. Važno je da ne prestanete uzimati svoje lijekove kada započnete koristiti tehnike opuštanja, osim ako vaš ljekar ne kaže da je u redu.

Probava se poboljšava

Kada stres izazove "bori se ili bježi" reakciju, probava postaje manje važan proces u tijelu te krv odlazi prema vašim većim mišićima kako biste se mogli obračunati sa stresorom. Opuštanje ovaj proces obrće te smanjuje upalu koja može oštetiti probavni sistem. Stres igra ulogu u mnogim probavnim problemima poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS). Tehnike smirivanja poput dubokog disanja ili meditacije mogu pomoći s otklanjanjem simptoma.

Mišići se opuštaju

Vaše tijelo se ukoči kada se osjećate ugroženo, bilo da se radi o medvjedu u šumi ili rokovima na poslu. Napetost u mišićima se smanjuje kada se opustite. Međutim, dugotrajni stres može dovesti do napetosti u mišićima koja je prisutna gotovo cijelo vrijeme. Opuštanjem napetost u mišićima nestaje, no potrebno je savladati tehnike opuštanja kako ne bi došlo do ponovnog grčenja. 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()