Ko sve i kako pokušava da zaradi tokom Exit festivala

Na pitanje taksisti zašto vožnja od 400 dinara za vrijeme Exita košta 1.300, dobijamo odgovor: 'Zato što imaju para!'

08.07.2022. 18:55
  • Podijeli:
exit-2022-egzit-festival-main-stage-fotoexitmarko-ristic.jpg Foto: Promo, Exit

Od ovogodišnjeg novosadskog Egzit festivala, čijem je prvom danu prisustvovalo više od 42.000 posjetilaca, najviše će prihodovati njegovi organizator, kao i sam grad Novi Sad.

Prema zvaničnim informacijama organizatora festivala, on je do sada domaćoj privredi doprinijeo sa više od 200 miliona evra. A koliko, tokom Egzita, zaradi običan čovjek? Ima li i on priliku da u toku festivala, kada kroz Novi Sad prođe i više od 200.000 hiljada ljudi, zaradi?

Postoji uvjerenje da taksisti u ovom periodu zarade najviše. Zato smo odlučili da odemo na Železničku stanicu i proverimo kakve su cene taksi prevoza i da se "egzitašima" naplaćuje više.

Na pitanje koliko košta vožnja od Železničke do Egzit kampa nedaleko do novosadske plaže Štrand, dobijamo odgovor – 1.300 dinara! Taksista kaže da ta vožnja ovih dana toliko košta: "Zato što imaju para!"

Ipak, cijena od 1.300 dinara zaista je visoka za relaciju za koju inače morate da izdvojite 400 dinara. Zbog toga smo ipak ušli u taksi vozilo koje je registrovano. Njegov vozač kaže da je baš pre nas vozio jedan par iz inostranstva i da ih je vožnja koštala 405 dinara. Malo ih je, doduše, zbunilo to što nisu znali da se prevoz prtljaga naplaćuje 50 dinara po torbi, pa ih je vožnja sa dva kofera na kraju izašla 500 dinara.

"Stranici vrlo dobro znaju koliko šta košta, bolje nego naši ljudi", zaključuje taksista. A na naše pitanje, kako je onda moguće da kod nekih njegovih "kolega" taksimetar drugačije kuca cenu vožnje, kaže: "Zato što imaju dva taksimetra!"

Iz godine u godinu nisu samo taksi vožnje poskupele. Ukoliko želite da iznajmite stan u toku Egzita, za četiri dana ćete morati da izdvojite i do 400 evra. Ali i pored ovako visokih cijena, većina stanova je izdata.

"Izdali smo stan ma Erbienbiju, Bukingu, a bilo je i par  Fejsbuk grupa u kojima smo kačili oglase. Nije puno vremena trebalo, oko sva dana. Izdali smo ga za ta četiri dana po cijeni koju dobijemo za cio mjesec kiriju", kaže za UNU Novosađanin Srđan Matić.

U toku Egzita Novosađani izbegavaju popularne kafiće, određene taksi prevoznike, pa čak i neke lance brze hrane, jer su cijene tada više i pilagođene strancima. Međutim, pitanje je da li su takve cijene i njima skupe? Da li su šta u Novom Sadu platili skuplje nego u svojoj zemlji?

I dok jedni kažu da su cijene u Novom Sadu "veoma dobre", drugi inostrani gosti Egzita se žale na pojedine taksi prevoznike. A ko još sve zarađuje od činjenice da toliko stranaca za četiri dana prođe kroz Novi Sad?

A od činjenice da toliki broj tranaca za četiri dana prođe kroz Novi Sad, zarađuju svi koji nešto prodaju, bilo da su to marame, suveniri ili koja čašica rakije...

Kampanja Egzita poručuje: "Ovo je mjesto gdje osmijeh uvijek pobijedi!" Vjerujemo da će osmijeh na licu imati i svi oni koji su za četiri dana festivala uspjeli da zarade više nego neko za mjesec dana.

  • Podijeli:

Tagovi

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()