Prijeti li svijetu još jedan rat: Državu bogatu plinom i naftom mogao bi progutati veliki susjed

Guayana Esequiba je regija od oko 159 500 km2 zapadno od rijeke Essequibo kojom trenutno upravlja i kontrolira Gvajana, ali Venecuela polaže pravo kao dio svog teritorija

02.12.2023. 16:38
  • Podijeli:
Guayana Esequiba_instagram -6568c3303134f.webp Foto: Instagram

Brazilske oružane snage su stavljene u stanje povišene pripravnosti zbog primijećenog kretanja vojne opreme i osoblja u istočnoj Venecueli na granici Gvajane koje je nedavno otkriveno, a dužnosnici vjeruju da bi Venecuela uskoro mogla napasti malu južnoameričku državu.

Guayana Esequiba je regija od oko 159 500 km2 zapadno od rijeke Essequibo kojom trenutno upravlja i kontrolira Gvajana, ali Venecuela polaže pravo kao dio svog teritorija.

Korijeni sukoba

Spor datira još iz kolonijalnog doba, kada su se Španija i Nizozemska natjecale za kontrolu nad tim područjem. Godine 1814. Nizozemska je ustupila svoje kolonije Essequibo, Demerara i Berbice Britaniji, koja ih je kasnije ujedinila u Britansku Gvajanu.

Venecuela je naslijedila špansko pravo na regiju nakon svoje nezavisnosti 1811., ali Britanija je proširila svoju kontrolu dalje zapadno od rijeke Essequibo u 19. stoljeću.

Godine 1895. Venecuela je zatražila pomoć Sjedinjenih Država da riješi granični spor s Britanijom, pozivajući se na Monroeovu doktrinu, koja je američki kontinent proglasila nedostupnom za europsku intervenciju.

SAD je intervenirao i prisilio Britaniju da prihvati međunarodnu arbitražu nad cijelim spornim područjem. Arbitražni sud, sazvan u Parizu 1898., dodijelio je većinu teritorija Britanskoj Gvajani 1899. Međutim, Venecuela je kasnije osudila presudu kao nevaljanu, navodeći da je sud bio pristran i korumpiran britanskim utjecajem.

Spor je ostao neriješen nakon što je Gvajana stekla nezavisnost od Britanije 1966. Venecuela je od tada zadržala svoje pravo na Guayana Esequiba, a povremeno je pribjegavala vojnom i diplomatskom pritisku kako bi potvrdila svoj suverenitet nad regijom.

Venecuela je također odbacila nadležnost Međunarodnog suda pravde (ICJ) za rješavanje spora i umjesto toga predložila bilateralne pregovore s Gvajanom.

Regija bogata prirodnim resursima

Gvajana je bogata prirodnim resursima, kao što su nafta, plin, zlato, dijamanti i drvo, što je privuklo interes obje zemlje i stranih kompanija.

Posljednjih je godina Gvajana dodijelila licence za istraživanje i proizvodnju nekoliko multinacionalnih korporacija, poput ExxonMobila, za iskorištavanje rezervi nafte i plina u moru u spornim vodama.

Venecuela je protestovala protiv ovih aktivnosti i optužila Gvajanu za kršenje njezinog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Napetost između dviju zemalja eskalirala je u kontekstu političke i ekonomske krize u Venecueli, što je dovelo do pogoršanja njezinih odnosa sa susjedima i međunarodnom zajednicom. Venecuelu se optužuje za kršenje ljudskih prava, korupciju, autoritarnost i miješanje u unutarnje stvari drugih zemalja.

Venecuela se također suočila s nekoliko izazova svom legitimitetu, poput venecuelanske predsjedničke krize, koja je rezultirala pojavom dviju suparničkih vlada: jedne pod vodstvom Nicolása Madura, koji tvrdi da je ustavni predsjednik, i druge koju vodi Juan Guaidó, koji tvrdi biti privremeni predsjednik kojeg priznaje više od 50 zemalja, uključujući Brazil.

Uloga Brazila

Brazil, kao najveća i najutjecajnija država Južne Amerike, odigrao je važnu ulogu u regionalnim zbivanjima i rješavanju sukoba. Brazil je kroz povijest održavao srdačne i saradničke odnose s Gvajanom i Venecuelom, te je podržavao mirno i diplomatsko rješenje spora oko Guayana Esequiba.

Međutim, stav Brazila značajno se promijenio pod predsjedavanjem Jaira Bolsonara, koji je zauzeo više konfrontirajući i ideološki stav protiv Venecuele i njezinih saveznika.

Bolsonaro se svrstao uz SAD i druge zemlje koje priznaju Guaidóa kao legitimnog predsjednika Venecuele, a Madura je osudio kao diktatora i prijetnju regionalnoj stabilnosti i demokratiji. Bolsonaro je također izrazio podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Gvajane, te je kritikovao tvrdnje i postupke Venecuele kao agresivne i nelegitimne.

Prema nekim izvještajima, brazilske oružane snage stavljene su u stanje pojačane pripravnosti zbog značajnog kretanja vojne opreme i osoblja u istočnoj Venecueli na granici Gvajane, što je nedavno otkriveno satelitskim snimkama i obavještajnim izvorima.

Neki dužnosnici vjeruju da bi Venecuela uskoro mogla izvršiti invaziju na malu južnoameričku državu kako bi pripojila regiju Guayana Esequiba, koja čini više od 60 posto državnog teritorija i na koju polaže pravo venecuelanska vlada.

Ako se ovaj scenarij ostvari, mogao bi izazvati veliki regionalni sukob koji bi uključio ne samo Gvajanu i Venecuelu, već i Brazil i druge susjedne zemlje, kao i SAD i druge međunarodne aktere.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()