"Mir u BiH nenarušen, uprkos izjavama nekih koji šire strah"

U prvom dijelu Izvještaja ističe se neophodnost da svi relevantni akteri poštuju i pridržavaju se Dejtonskog sporazuma

29.04.2023. 09:04
  • Podijeli:
Vlada Repubike Srpske_Vlada RS_zgrada_ Foto Dejan Rakita PIXSELL-1669107703791.webp Foto: Dejan Rakita / Pixsell

Vlada Republike Srpske usvojila je 29. izvještaj Savjetu bezbjednosti UN u kojem se, između ostalog, navodi da je neophodno da svi relevantni akteri poštuju i pridržavaju se Dejtonskog sporazuma te da mir u BiH nije narušen, uprkos izjavama nekih koji šire strah i pozivaju na strano uplitanje u još većoj mjeri.

Izvještaj je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Srpske Radovan Viškoviić, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Ovaj izvještaj odnosi se na period oktobar 2022. - maj 2023. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a sa ciljem razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.

U prvom dijelu Izvještaja ističe se neophodnost da svi relevantni akteri poštuju i pridržavaju se Dejtonskog sporazuma, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Republika Srpska još jednom potvrđuje svoju posvećenost Dejtonskom sporazumu, kao i suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH.

U drugom dijelu Izvještaja težište pažnje stavljeno je na znatan politički napredak koji je BiH postigla nakon izbora održanih u oktobru 2022. godine kada je u rekordnom roku postignut politički sporazum bošnjačkih, srpskih i hrvatskih stranaka na nivou BiH.

Treći dio Izvještaja bavi se integracijom BiH u EU, kao i naporima usmjerenim na regionalnu integraciju.

Odluka Evropskog savjeta iz decembra 2022. godine kojom se BiH dodjeljuje status kandidata za članstvo u EU predstavlja važnu prekretnicu, a Republika Srpska se nada i očekuje da će doprinijeti naporima na integracijama u EU, i na nivou BiH i u entitetima, navodi se u dokumentu.

U Izvještaju se dodaje da Republika Srpska ostaje posvećena sprovođenju neophodnih reformi na putu BiH ka članstvu u EU, istovremeno vodeći računa da se poštuju ustavne nadležnosti svih nivoa vlasti.

U četvrtom dijelu Izvještaja naglašava se da je mir u BiH nenarušen, uprkos izjavama nekih koji šire strah i pozivaju na strano uplitanje u još većoj mjeri.

Vlada Srpske u petom dijelu Izvještaja objašnjava da strano uplitanje u BiH, iako često dobronamjerno, podriva razvoj i stabilnost BiH.

Osim toga, analiziraju se razlozi zaslužene krize legitimiteta Ustavnog suda BiH u kom dominaciju imaju stranci i čiji je legitimitet dodatno narušen neuspjehom sudijske većine da zaštiti Ustav BiH, te tendencijom da odluke donosi na osnovu politike, a ne zakona, često uz neprimjereno uplitanje sa strane.

Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN dostupan je na internet stranici Vlade Srpske u verziji na srpskom i engleskom jeziku.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()