Mostar i Neum muku muče s džeparošima

U Neumu su pored džeparenje zabilježena i teža krivična djela iste kriminalne organizacije, potvrdili su iz MUP-a

21.05.2024. 14:00
  • Podijeli:
mostar-toplotni-val-anadolija-15- Cropped.jpg Foto: Anadolija

U Mostaru i Neumu posljednjih godina učestalija pojava su džeparoši iz cijele regije koji koordiniraju turističkim zonama. Kako je potvrđeno za FTV u MUP-u HNK-a, radi se o kriminalnoj organizaciji koja djeluje već nekoliko godina na prostoru HNK-a.

Pored džeparenja, obijaju i privatne apartmane i smještaje, piše Avaz.

Posljednjih dana u MUP-u HNK-a stiglo je nekoliko prijava turista zbog otuđenja privatne imovine. Uglavnom je riječ o ženskim osobama koje djeluju u manjim grupama duž rute od Franjevačkog samostana do Starog grada, koje se neprimjetno ubace među strane goste da bi im otuđile novčanike.

"Lišili smo slobode dvije osobe s područja Kantona Sarajevo koje su došle u Mostar, u stari dio grada, u kome su džeparile. Dolazi krim-milje sklon džeparenju, provalama i organiziranom prosjačenju, kojeg je na području HNK-a i Neuma najviše", navodi Ljudevit Marić, glasnogovornik MUP-a HNK-a.

Teža krivična djela

U Neumu su pored džeparenje zabilježena i teža krivična djela iste kriminalne organizacije, potvrdili su iz MUP-a.

"U Neumu dolaze organizirano, obijaju se stanovi, provaljuje u apartmane i otuđuju se mobilni telefoni, novčanici i dokumenti po plažama", dodaje Marić.

"Nama kao lokalnoj zajednici sigurnost je na prvom mjestu i u našim nadležnostima i komunikaciji s MUP-om želimo da se to svede na minimum", kaže Dragan Jurković, načelnik Neuma (HDZBiH).

Jurković ističe da je u Neumu bilo određenih hapšenja zbog čega navodi da to nije utjecalo na dolazak turista. S druge strane, u Mostaru, turistički djelatnici ističu da je ovaj problem eskalirao jer nije bilo adekvatne rekacije pa bilježe i otkazivanja rezervacija.

"Gubimo kontakte, poslovne relacije s mnogobrojnim agencijama. Dolaze crveni alarmi, poruke od raznoraznih turoperatera da se izbjegava Mostar kao turistička destinacija. Mnogi vodiči koji su reagovali, dobivali smo prijetnje putem društvenih mreža i uživo na ulicama. I sam sam to doživio", ističe turistički vodič iz Mostara Dženan Duraković.

Zaštićena zona UNESCO-a

Iz Turističke zajednice Grada Mostara naglašavaju da je ovo problem kojim bi se trebale baviti sve gradske službe, jer se radi o zaštićenoj zoni UNESCO-a.

"Turist više neće dolaziti - doći će sada i neće nikad više, niti ćemo širiti pozitivnu turističku priču o Mostaru i Bosni i Hercegovini ukoliko vam već prvih dana neko oduzme dokumente, novac", ističe Elvira Dilberović, direktorica Turističke zajednice Grada Mostara.

Jer, kako napominje, preduvjet za dobar i održiv turizam je sigurnosni aspekt koji je trenutno narušen. Osim pojave džeparoša Mostar bilježi i veliki broj slučajeva prosjačenja, što je također višegodišnji problem za koji još nije pronađeno rješenje.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()