Nerad došao na naplatu: Počela "čistka" javnog sektora

Ovo je kaže premijer značajan pomak da se izađe na čistac s onima koji nisu radili u skladu sa zakonom

19.01.2023. 10:27
  • Podijeli:

Konačno se krenulo s mrtve tačke. Davanjem otkaza licima koja su bila na platnom spisku pojedinih državnih ustanova, a nisu dolazila na posao, počela je dugo najavljivano sređivanje javnog sektora, izjavio je predsjednik Vlade Repubike Srpske Radovan Višković. 

Ovo je kaže premijer značajan pomak da se izađe na čistac s onima koji nisu radili u skladu sa zakonom. Najavio je da će se tražiti i odgovornost rukovodilaca ustanova u kojima su na platnim spiskovima bili tzv. neradnici.

Desetinama zaposlenih u javnom sektoru prekinut je radni odnos jer se nisu pojavljivali na radnom mjestu, a primali su naknadu, što je po zakonu nedopustivo, istakao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković. O imenima nije želio, ili kako on kaže, nije smio.

"Ja po zakonu o ličnim podacima ne mogu izaći u javnost i saopštiti imena. REZ Ovo je čisto zakonska obaveza i ja sam sa ovim htio samo rukovodioce, direktore oni koji su to na neki način dozvolili da im ukažem da na to nemaju pravo, da za to nemaju ovlaštenja, da je zakon stariji nego neke njihove odluke ili neko njihovo ponašanje", rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Sindikatu uprave Republike Srpske nije se obratio nijedan radnik koji je dobio otkaz, niti je protiv ijednog radnika pokrenut disciplinski postupak, a što je, kažu, osnovni preduslov da bi sankcija bila izrečena.

"Bilo bi dobro da za početak premijer kaže koja su to javna preduzeća ili koje su to javne ustanove. REZ Ono što javnost svakako ali i sindikat više intresuje koji su to odgovorni rukovodioci koji na jedan takav način vrše zloupotrebe u okviru javnog sistema i ko je na nezakonit način trošio sredstva iz budžeta ili javnih sredstava. Premijer će morati podnijeti krivičnu prijavu protiv tih rukovodioca i protiv svih koji su zloupotrebljavali budžet jer prema KZ radi se o organizovanom kriminalu i za takvo djelo predviđena je kazna od 5 do 15 godina", kaže Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.

Iako premijer nije otkrio o kojim ustanovama i rukovodiocima je riječ, pojedini mediji došli su do saznanja da su raskinuti ugovori sa jednim licem zaposlenim u Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo i sa radnicima "Pošta Srpske", RiTE "Ugljevik", RiTE Gacko", "Elektro-Bijeljina", Hidroelektrana na Drini i Elektrokrajine Banjaluka. Riječ je o više od 20 zaposlenih. Međutim, iz opozicije tvrde da je nesavjesnih radnika mnogo više.

"Imate predsjednika Vlade koji kaže ja znam da ljudi masovno ne dolaze na posao a primaju platu, neki od njih su čak na Madagaskaru ili Karibima negdje, na nekim rekao je dalekim egzotičnim ostrvima, tamo sjede i tamo im dolazi i liježe plata. To je sramota ljudi", objašnjava potpredsjednik PDP-a, Igor Crnadak.

Podsjećamo, premijer je još u ekspozeu na početku prvog mandata, 2018. godine, najavio da je jedan od ciljeva Vlade uspostavljanje Registra zaposlenih u javnom sektoru, ali kojeg i dalje nema.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()