Najveći koridor čiste energije na svijetu: Kina želi biti karbonski neutralna

Kina je je trenutno najveći svjetski potrošač uglja i emiter ugljen-dioksida

29.12.2022. 16:05
  • Podijeli:

Doskorašnji autsajder u korišćenju zelene energije i najveći potrošač uglja – Kina, pustila je u rad najveći koridor čiste energije na svijetu.

Koridor je dug 1.800 kilometara i sastoji se od šest hidrocentrala na rekama Jinša i Jangce. Posljednja, koja je punim kapacitetom puštena u rad prošle nedelje, je hidroelektrana Beihetan.

Ukupan kapacitet ove hidroelektrane iznosi 16.000 MW i to je trenutno druga brana na svijetu po proizvodnji električne energije, iza takođe kineske brane koja pripada ovom koridoru, koja ima kapacitet od 22.500 MW.

Zbog složenih geoloških uslova, brana je napravljena kao lučna brana visoke dvostruke zakrivljenosti, maksimalne visine 289 metara i dužine luka 709 metara.

U kraju bogatom vodnim resursima, struja će se proizvoditi i dalekovodima prenositi sa zapada Kine u ugrožene regione na istoku.

"Sa završetkom najvećeg koridora čiste energije na svijetu, šest gigantskih elektrana mogu da ostvare zajedničko otpremanje i koordiniran rad. Kako godišnja proizvodnja električne energije dostiže 300 milijardi kilovat-sati, nestašica struje u centralnoj i istočnoj Kini, će biti ublažena", ističe Lei Mingšan, predsjednik korporacije koja je izgradila hidroelektranu.

Brana je u oktobru izdržala snažan potisak vode do čak 16,5 miliona tona, obezbeđujući da voda po prvi put dostigne normalan nivo skladištenja.

"Sada je vodostaj na 825 metara, što je oko 225 metara više od nivoa prirodnog plovnog puta. Procjenjuje se da proizvodi u prosjeku više od 60 milijardi kilovat-sati električne energije svake godine", navodi direktor izgradnje projekta Vang Žilin.

Ova azijska zemlja je trenutno najveći svjetski potrošač uglja i emiter ugljen-dioksida. Ipak, energetska tranzicija uzima maha. Kina svoje kapacitete obnovljivih izvora na godišnjem nivou širi više nego Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Indija zajedno.

Sa puštanjem u rad ovog koridora smanjiće potrošnju uglja za 90, a emisiju ugljen-dioksida za čak 250 miliona tona. Očekuje se da će ovaj projekat pružiti veliki doprinos u naporima da do 2060. godine Kina postane karbonski neutralna.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()