Punite telefon tokom noći? Evo zašto to nikada ne bi trebalo da radite

Pored punjenja noću, druga stvar koja je jednako štetna je kad se baterija uređaja u potpunosti isprazni

16.10.2023. 22:40
  • Podijeli:
telefon baterija pixaba-64c8f9178c3a4.webp Foto: Pixabay

Profesor informacionih i komunikacionih tehnologija Riteš Čag otkrio je savjete i trikove kako da produžite životni vijek baterije na telefonu. Prva greška koju čini većina ljudi je ostavljanje telefona da se puni preko noći što izuzetno šteti bateriji, piše Daily Mail.

"Većini pametnih telefona nove generacije je potrebno između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune. Punjenje telefona preko noći, osim što je nepotrebno, ubrzava starenje baterije", rekao je Čag.

Baterija brže stari i propada zato što se litijum-jonske baterije hemijski razgrađuju zbog fluktuacija temperature i količine korištenja uređaja. Kod punjenja preko noći, baterija dobija četiri puta više snage nego što joj je potrebno.

"Dobra vijest je da većina uređaja automatski prestaje da se puni kada baterija dostigne 100 procenata. Problem je što aplikacije u pozadini rade čitavu noć pa nivoa napunjenosti padne na 99 posto. Svaki put kad se to dogodi, telefon se dopunjuje što vremenom može da ošteti bateriju, objašnjava stručnjak, prenosi Jutarnji.hr..

Proizvođači telefona riješili su taj problem regulisanjem punjenja, pa tako iPhone nudi odlaganje punjenja kada nivo napunjenosti pređe 80 procenata, a Samsungovi uređaji ograničavaju punjenje na 85 posto.

Druga stvar koja je jednako štetna je kada se uređaj u potpunosti isprazni, rekao je Čag i dodao da je optimalna napunjenost baterije između 20 i 80 procenata. Još jedna stavka koja utiče na trajanje baterije je kada se nakupi prljavština u priključku za punjenje.

"Nakupljena prašina u priključcima za punjenje telefona uzrokuje pregrijavanje i prestanak punjenja. Preporučujem korištenje čačkalice i vlažne krpe kako biste se riješili smeća koje može da ošteti vaš telefon. Prvo je potrebno isključiti uređaj, zatim ga osvijetlili da vidite količinu prašine i zatim je nježno odstraniti krpicom i čačkalicom", savjetovao je Čag.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()