Baterija pametnih kontaktnih leća puni se ljudskim suzama

Prijašnje tehnike za baterije za leće nisu bile savršene jer je jedna strana elektrode baterije bila napunjena, a druga nije, objašnjavaju istraživači

31.08.2023. 09:00
  • Podijeli:
sočivo shutterstock-64aa5e66be728.webp Foto: Shutterstock

Kontaktne leće odavno se koriste za korekciju vida. S tehnološkim napretkom smišljaju se sve pametnije verzije, povezuju s uređajima poput pametnih telefona i prikazuju informacije blizu očiju korisnika. Takve primjene zahtijevaju da leće imaju unutarnju bateriju. Razne pametne kontaktne leće s prikazima proširene stvarnosti koriste iznimno tanke baterije s indukcijskim zavojnicama i žicama izrađenim od metala, no sa sobom nosi i brojne opasnosti za oči korisnika.

Napajanje suzama

No, sad su istraživači Škole za elektrotehniku ​​i elektroničko inženjerstvo (EEE) na Tehnološkom univerzitetu Nanyang (NTU) u Singapuru osmislili bateriju od biokompatibilnih materijala, s premazom na bazi glukoze.

Ovaj premaz reagira s ionima natrija i hlorida u vodi unutar baterije i služi kao sklop za proizvodnju električne energije. Budući da se ioni natrija i klorida nalaze i u suzama, leće se pune dok se nose na očima.

Prijašnje tehnike za baterije za leće nisu bile savršene jer je jedna strana elektrode baterije bila napunjena, a druga nije, objašnjavaju istraživači.

Njihovo rješenje pak može puniti obje elektrode baterije jedinstvenom kombinacijom enzimske reakcije i reakcije samoredukcije. A kako se pritom koriste glukoza i voda, leće su sigurne za nošenje, ali i okoliš.

Maksimalna snaga

Baterija tanja od milimetra proizvodi struju od 45 mikroampera i maksimalnu snagu od 201 mikrovata. Ova količina energije dovoljna je za rad uređaja veći dio dana. Trajanju baterije pomaže i punjenje suzama.

Eksperimenti u simuliranoj otopini suza pokazali su da se trajanje baterije može se produžiti za dodatnih sat vremena na svakih dvanaest sati korištenja. Kad se ne koristi, baterija se radi punjenja može držati u koncentriranoj slanoj otopini koja sadrži velike količine iona glukoze, kalija i natrija.

Ova baterija, pokazala su istraživanja predstavljena u časopisu Nano Energy, može izdržati 200 ciklusa punjenja i pražnjenja, a istraživači sad rade na povećanju njenog kapaciteta.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()