EU donijela historijsku odluku o privatnosti na društvenim mrežama

Glasanje predstavlja nevjerojatno važan korak jer su članovi Evropskog parlamenta usvojili stav koji uklanja napade na enkripciju i zauzima definitivan stav prema privatnosti i sigurnosti

16.11.2023. 00:29
  • Podijeli:
Društvene mreže_Instagram YouTube TikTok Twitter Facebook LinkedIn_Foto Pixaby-64819d45e118c.webp Foto: Pixaby

Evropski parlament izglasao uredbu poznatu kao “kontrola chata”, kojom se utvrđuju pravila za sprječavanje i borbu protiv materijala seksualnog zlostavljanja djece.

Raniji nacrti ovog prijedloga zakona predstavljali su ozbiljnu prijetnju enkripciji i privatnosti, no nedavni amandmani Parlamenta ublažili su ovo stajalište izričitim dodavanjem zaštite za enkripciju s kraja na kraj.

Glasanje predstavlja nevjerojatno važan korak jer su članovi Evropskog parlamenta usvojili stav koji uklanja napade na enkripciju i zauzima definitivan stav prema privatnosti i sigurnosti. Izvorni prijedlog Komisije ugrozio je osnovna prava stotina miliona Evropljana i riskirao potkopavanje sigurnosti evropskih građana.

Parlament je zauzeo prijeko potrebnu, progresivnu poziciju koja je spremna na budućnost i sada je ključno da Evropsko vijeće uskladi svoje mišljenje sa stajalištem Parlamenta.

Evropska komisija je prvi put uvela kontrolu chata 2022. godine i uključila odredbe koje bi omogućile tijelima za provedbu zakona da zahtijevaju korisničke poruke, datoteke, e-poštu i druge privatne podatke, bez obzira na to jesu li dotične informacije zaštićene end-to-end enkripcijom.

To je zapravo zabrana end-to-end enkripcije.

Evropsko vijeće i Evropski parlament trenutačno razmatraju svoja stajališta o nacrtu uredbe, no čini se da je Vijeće zašlo u slijepu tačku po tom pitanju. 
Parlament je iznio amandmane na prijedloge za šifriranje.

Patrick Breyer, zastupnik u Evropskom parlamentu i dio pregovora CSAR-a kaže:

“Pod dojmom masovnih protesta protiv nadolazeće neselektivne kontrole chata, masovnog skeniranja privatnih poruka, uspjeli smo pridobiti veliku većinu za drugačiji, novi pristup zaštiti mladih od zlostavljanja i iskorištavanja na internetu. Kao pirat i borac za digitalnu slobodu. Ponosan sam na ovaj iskorak. Dobitnici ovog sporazuma su s jedne strane naša djeca koja će biti mnogo učinkovitije i sudski zaštićena, a s druge strane svi građani čija digitalna privatnost dopisivanja i komunikacije sigurnost će biti zajamčena".

300 naučnika iz cijelog svijeta poslalo je otvoreno pismo Evropskom parlamentu u kojem poziva kreatore politike da zaustave kontrolu chata, predloženu Uredbu EU-a o seksualnom zlostavljanju djece.

Kažu, iako je odgovornost političara zaštititi djecu od seksualnog zlostavljanja, “naša je profesionalna preporuka kao naučnika da se takav prijedlog ne poduzme” jer su tehnike skeniranja koje EU predlaže koristiti duboko pogrešne i ugrozile bi sigurnost svih koji koriste internet.
 

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()