Krađe automobila postale izazov na TikToku

Još prošle godine otkriven je relativno jednostavan način za krađu određenih starijih modela Kije i Hyundaija

05.08.2022. 11:36
  • Podijeli:
toyota-yaris-2020-fototoyota.jpg

SAD-om se proširio još jedan neodgovorni i opasni izazov s društvenih mreža. Otkriveno je kako se, na prilično jednostavan način, mogu ukrasti određeni modeli Kije i Hyundaija, pa to mnogi i pokušavaju

Izazovi s društvenih mreža ponekad znaju biti zabavni ili korisni, ako su humanitarnog karaktera. Međutim, s vremena na vrijeme pojave se i prilično opasni trendovi koji mogu navesti naivne pojedince da pokušaju kakav opasni, ilegalni ili jednostavno neodgovorni izazov provesti u djelo – sve kako bi stekli slavu na TikToku ili Instagramu. Najnoviji u nizu iz kategorije ilegalnih i opasnih izazova jest, ni manje ni više nego – krađa automobila.

Još prošle godine otkriven je relativno jednostavan način za krađu određenih starijih modela Kije i Hyundaija, a posljednjih se sedmica uputa za to proširila TikTokom. Prema podacima koji stižu iz SAD-a, njihove policijske jedinice sve češće primjećuju povećan broj krađa upravo tih modela automobila, i to na način koji je opisan u TikTok izazovu. Pretežno mlađi korisnici provaljuju u automobile, pokreću ih i potom odlaze na "zabavne vožnje", što je kažnjivo ali i prilično opasno.

Do svega toga došlo je određenom nepažnjom proizvođača. Lopovi su tako u stanju, uđu li u otključanu Kiu ili Hyundai (ili provale unutra) na zapanjujuće jednostavan način pokrenuti motor i odvesti se automobilom. Sve što im je potrebno jest slijediti upute sa spomenutog izazova, otvoriti pokrov ispod volana te određene žice spojiti kliještima ili USB punjačem za mobitel. Više pojedinosti o ranjivim modelima i metodi krađe iz razumljivih razloga nećemo objaviti.

Modeli su ranjivi jer u njih nije ugrađen sistem koji bi spriječio pokretanje motora u slučaju kada u vozilu nije prisutan njegov kodirani ključ. Iz Hyundai grupe objavili su kako su svjesni ovog trenda, ali i kako svi njihovi automobili od 2022. godine proizvodnje imaju ugrađen sistem imobilizacije vozila. Policija pak savjetuje vlasnicima problematičnih modela da ih parkiraju u garažama ili na rasvijetljenim mjestima, zaključavaju vrata, aktiviraju alarme ili da koriste fizičke uređaje za zaključavanje volana.

  • Podijeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vijesti na portalu UNA.BA je anonimno, a registracija nije poterebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečijeg seksualnog opredjeljenja neće biti objavljeni. Komentari održavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti krivično gonjeni. Kao čitalac prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uvjerenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanje drugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()